Dialog katolicko-prawosławny w Europie, religia i religijność społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej w procesie transformacji, chrześcijańska demokracja w wielokulturowej Europie, literatura między wiarą a polityką, to niektóre tematy zaprezentowane w ostatnim dniu III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek - wiara - kultura”.
Konferencja odbywała się w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji częstochowskiej i Instytucie Teologicznym w Częstochowie, w dniach 4-6 maja.
W ostatnim dniu konferencji prelegenci mówili o wkładzie myśli rosyjskiej i prawosławnej w kształtowanie kultury europejskiej. M. in. dr Urszula Cierniak (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie) przedstawiła historię dyskusji o prymacie papieskim w dziewiętnastowiecznej Rosji. O roli rosyjskich elit intelektualnych w poszukiwaniu prawdy mówiła dr Małgorzata Abassy (Uniwersytet Jagielloński). Natomiast ks. dr hab. Janusz Bujak (Uniwersytet Szczeciński) omówił znaczenie dialogu katolicko-prawosławnego dla przyszłości Europy w myśli Jana Pawła II.
Duża część referatów dotyczyła także sytuacji chrześcijaństwa we współczesnej Europie. M. in. o religii i religijności społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej w procesie transformacji mówiła dr Joanna Kukulska (Uniwersytet Opolski), o stosunkach między Unią Europejską a Kościołami chrześcijańskimi mówiła dr Aleksandra Kusztal (Uniwersytet Opolski). Natomiast na znaczenie, miejsce i dylematy współczesnej chrześcijańskiej demokracji w wielokulturowej Europie wskazał dr Bethuel Matsili (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie).
Jeszcze dzisiaj na popołudniowej sesji zamykającej konferencję prelegenci omówią relacje zachodzące miedzy literaturą, wiarą a polityką. M. in. prof. dr hab. Zoja Iwanowna Kirnoze (Uniwersytet Lingwistyczny w Niżnym Nowogrodzie, Rosja) przybliży twórczość François Mauriaca i Aleksandra Sołżenicyna, a prof. dr hab. Oleg Fiedotow (Moskiewski Uniwersytet Kształcenia Otwartego, Rosja) zapozna uczestników z eseistyką Josifa Brodskiego.
Ostatnia część konferencji poświęcona będzie również problematyce godności osoby ludzkiej, podczas której przybliżone zostaną podstawowe założenia filozofii i etyki kard. Karola Wojtyły i o. Mieczysława Alberta Krąpca.
Przez trzy dni konferencji prelegenci z różnych ośrodków naukowych w Polsce i w Europie, m.in. z KUL, Instytutu Biblijno-Teologicznego św. Andrzeja w Moskwie, Uniwersytetu w Erfurcie zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak teologia i duchowość europejska, teologia kard. Josepha Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI, religia i system polityczny, chrześcijaństwo w Rosji a władza, chrześcijanin i doświadczenie totalitaryzmu czy dialog wiary z polityką.
Tematem III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek - wiara - kultura” było: „W poszukiwaniu prawdy. Chrześcijańska Europa – między wiarą a polityką”. Organizatorami konferencji byli: Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytut Teologiczny w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.