Dialog katolicko-prawosławny w Europie, religia i religijność społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej w procesie transformacji, chrześcijańska demokracja w wielokulturowej Europie, literatura między wiarą a polityką, to niektóre tematy zaprezentowane w ostatnim dniu III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek - wiara - kultura”.
Konferencja odbywała się w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji częstochowskiej i Instytucie Teologicznym w Częstochowie, w dniach 4-6 maja.
W ostatnim dniu konferencji prelegenci mówili o wkładzie myśli rosyjskiej i prawosławnej w kształtowanie kultury europejskiej. M. in. dr Urszula Cierniak (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie) przedstawiła historię dyskusji o prymacie papieskim w dziewiętnastowiecznej Rosji. O roli rosyjskich elit intelektualnych w poszukiwaniu prawdy mówiła dr Małgorzata Abassy (Uniwersytet Jagielloński). Natomiast ks. dr hab. Janusz Bujak (Uniwersytet Szczeciński) omówił znaczenie dialogu katolicko-prawosławnego dla przyszłości Europy w myśli Jana Pawła II.
Duża część referatów dotyczyła także sytuacji chrześcijaństwa we współczesnej Europie. M. in. o religii i religijności społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej w procesie transformacji mówiła dr Joanna Kukulska (Uniwersytet Opolski), o stosunkach między Unią Europejską a Kościołami chrześcijańskimi mówiła dr Aleksandra Kusztal (Uniwersytet Opolski). Natomiast na znaczenie, miejsce i dylematy współczesnej chrześcijańskiej demokracji w wielokulturowej Europie wskazał dr Bethuel Matsili (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie).
Jeszcze dzisiaj na popołudniowej sesji zamykającej konferencję prelegenci omówią relacje zachodzące miedzy literaturą, wiarą a polityką. M. in. prof. dr hab. Zoja Iwanowna Kirnoze (Uniwersytet Lingwistyczny w Niżnym Nowogrodzie, Rosja) przybliży twórczość François Mauriaca i Aleksandra Sołżenicyna, a prof. dr hab. Oleg Fiedotow (Moskiewski Uniwersytet Kształcenia Otwartego, Rosja) zapozna uczestników z eseistyką Josifa Brodskiego.
Ostatnia część konferencji poświęcona będzie również problematyce godności osoby ludzkiej, podczas której przybliżone zostaną podstawowe założenia filozofii i etyki kard. Karola Wojtyły i o. Mieczysława Alberta Krąpca.
Przez trzy dni konferencji prelegenci z różnych ośrodków naukowych w Polsce i w Europie, m.in. z KUL, Instytutu Biblijno-Teologicznego św. Andrzeja w Moskwie, Uniwersytetu w Erfurcie zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak teologia i duchowość europejska, teologia kard. Josepha Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI, religia i system polityczny, chrześcijaństwo w Rosji a władza, chrześcijanin i doświadczenie totalitaryzmu czy dialog wiary z polityką.
Tematem III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek - wiara - kultura” było: „W poszukiwaniu prawdy. Chrześcijańska Europa – między wiarą a polityką”. Organizatorami konferencji byli: Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytut Teologiczny w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.