w pracach kongresu uczestniczy 60 komisarzy i wice-komisarzy z całego świata.
W Jerozolimie rozpoczął się IV Międzynarodowy Kongres Komisarzy, którzy jako ambasadorzy franciszkańskiej Kustodii są odpowiedzialni za duchowe i materialne wsparcie franciszkańskiej misji w Ziemi Świętej. Spotkanie potrwa do 2 grudnia.
IV Międzynarodowy Kongres Komisarzy Ziemi Świętej rozpoczął się w poniedziałek 26 listopada Mszą św. w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Wspólnej celebracji Eucharystii przy pustym grobie Jezusa przewodniczył kard.Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.
Tematem centralnym tegorocznego spotkania jest „Duszpasterstwo pielgrzymkowe: przyjęcie – pamięć – ewangelizacja”. Jako cel stawia sobie zwrócenie większej uwagi na ewangelizacyjny aspekt pielgrzymki do ziemskiej ojczyzny Jezusa. Uczestnicy pochylą się również nad zagadnieniami promocji ruchu pielgrzymkowego. Ważnym puntem kongresu będzie świadectwo niektórych komisarzy, którzy opowiedzą o swojej działalności na rzecz Ziemi Świętej i miejscowych chrześcijan. W pracach kongresu uczestniczy 60 komisarzy i wice-komisarzy z całego świata. Wśród uczestników są o. Paschalis Kwoczała i o. Nikodem Gdyk, którzy reprezentują polski Komisariat Ziemi Świętej działający od 1902 r. w Krakowie przy ul. Reformackiej.
Wśród zaproszonych gości jest minister generalny franciszkanów o. Micheal Perry. W swojej prelekcji zwrócił uwagę na znaczenie franciszkańskiej kustodii zwanej często Perłą Misji Franciszkańskich. Kolejnym prelegentem będzie abp Grzegorz Ryś z Łodzi, który opowie o efektach pielgrzymki do Ziemi Świętej i jej wpływie na posługę duszpasterską wiernych w diecezjach. Natomiast abp José Octavio Ruiz Arenas, sekretarz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, podkreśla znaczenie pielgrzymki w ewangelizacji w Kościele powszechnym.
Kongres zakończy się w niedzielę 2 grudnia w Betlejem wspólną Eucharystią w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia Pańskiego. Ta wspólna celebracja u początku Adwentu w miejscu, gdzie Słowo stało się Ciałem, przypomni zebranym o potrzebie głoszenia Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.