Kandydaci na prezydenta: Andrzej Olechowski (niezależny) i Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) umówili się na debatę. Ma się ona odbyć w niedzielę w Krakowie. Sztaby obu kandydatów dopinają organizację tej pierwszej debaty wyborczej w obecnej kampanii prezydenckiej.
O planowanej debacie powiedział Olechowski na swej wtorkowej konferencji prasowej. Po południu szefowie sztabów wyborczych obu kandydatów na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie poinformowali o uzgodnionych warunkach spotkania.
Szef sztabu wyborczego Marka Jurka Robert Kuraszkiewicz poinformował, że sztaby wystąpiły razem do TVP, TVN i Polsatu z propozycją transmitowania debaty. Z tego powodu nieznana jest jeszcze konkretna godzina, o której rozpocznie się spotkanie ani inne szczegóły dotyczące debaty.
"Chcielibyśmy, żeby to było w Krakowie w godzinach popołudniowych, w najbliższą niedzielę" - powiedział Kuraszkiewicz.
Z kolei szef sztabu Olechowskiego Robert Smoleń powiedział, że rozmowa będzie dotyczyć trzech kwestii: polityki zagranicznej, spraw konstytucji i "sposobu organizacji państwa" oraz gospodarki i spraw społecznych.
"To ma być debata bardzo dobrze usystematyzowana, która będzie zawierała zarówno swobodne wypowiedzi obu kandydatów, jak też odpowiedzi na pytania zadawane przez dziennikarza prowadzącego, oraz dialog między kandydatami" - mówił Smoleń.
Obaj szefowie sztabów mają nadzieję, że debata Olechowski-Jurek zapoczątkuje cykl debat między kandydatami. Chcą, aby i Jurek, i Olechowski - już oddzielnie - zmierzyli się z Jarosławem Kaczyńskim, Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Waldemarem Pawlakiem. Sztab Olechowskiego liczy ponadto na przynajmniej jedną debatę w gronie wszystkich 10 kandydatów na prezydenta.
Również we wtorek kandydat na prezydenta Bogusław Ziętek zwrócił się do Marka Jurka, Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Kornela Morawieckiego, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego i Waldemara Pawlaka "z propozycją rozmów, których celem będzie wypracowanie rzeczowej i demokratycznej formuły debat wyborczych z udziałem wszystkich kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą".
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.