Kandydaci na prezydenta: Andrzej Olechowski (niezależny) i Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) umówili się na debatę. Ma się ona odbyć w niedzielę w Krakowie. Sztaby obu kandydatów dopinają organizację tej pierwszej debaty wyborczej w obecnej kampanii prezydenckiej.
O planowanej debacie powiedział Olechowski na swej wtorkowej konferencji prasowej. Po południu szefowie sztabów wyborczych obu kandydatów na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie poinformowali o uzgodnionych warunkach spotkania.
Szef sztabu wyborczego Marka Jurka Robert Kuraszkiewicz poinformował, że sztaby wystąpiły razem do TVP, TVN i Polsatu z propozycją transmitowania debaty. Z tego powodu nieznana jest jeszcze konkretna godzina, o której rozpocznie się spotkanie ani inne szczegóły dotyczące debaty.
"Chcielibyśmy, żeby to było w Krakowie w godzinach popołudniowych, w najbliższą niedzielę" - powiedział Kuraszkiewicz.
Z kolei szef sztabu Olechowskiego Robert Smoleń powiedział, że rozmowa będzie dotyczyć trzech kwestii: polityki zagranicznej, spraw konstytucji i "sposobu organizacji państwa" oraz gospodarki i spraw społecznych.
"To ma być debata bardzo dobrze usystematyzowana, która będzie zawierała zarówno swobodne wypowiedzi obu kandydatów, jak też odpowiedzi na pytania zadawane przez dziennikarza prowadzącego, oraz dialog między kandydatami" - mówił Smoleń.
Obaj szefowie sztabów mają nadzieję, że debata Olechowski-Jurek zapoczątkuje cykl debat między kandydatami. Chcą, aby i Jurek, i Olechowski - już oddzielnie - zmierzyli się z Jarosławem Kaczyńskim, Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Waldemarem Pawlakiem. Sztab Olechowskiego liczy ponadto na przynajmniej jedną debatę w gronie wszystkich 10 kandydatów na prezydenta.
Również we wtorek kandydat na prezydenta Bogusław Ziętek zwrócił się do Marka Jurka, Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Kornela Morawieckiego, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego i Waldemara Pawlaka "z propozycją rozmów, których celem będzie wypracowanie rzeczowej i demokratycznej formuły debat wyborczych z udziałem wszystkich kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą".
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.