Powstaje Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Na Jasnej Górze podpisano dziś list intencyjny między zakonem, a województwem śląskim, który inauguruje projekt. W jego centrum znajdzie się częstochowskie sanktuarium. Chodzi nie tylko o zabytki materialne, ale także o upowszechnianie i ochronę spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie.
To dziedzictwo sięga XIII w. i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.
„Celem projektu jest pokazanie tego dziedzictwa, jego aktualności, zwłaszcza duchowości – podkreśla Generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski. - Chodzi o pokazanie tego wszystkiego czym żyli nasi ojcowie na przestrzeni wieków, te wszystkie ważne elementy i historyczne, przede wszystkim duchowe i przede wszystkim w jaki sposób my teraz ludzie XXI w., osadzeni w technice, w mediach, możemy z tego korzystać”.
Szlak obejmować ma trasy: piesze, rowerowe i samochodowe z opisami miejsc, kwerendą historyczną, praktyczną platformą informacyjną i siecią info-kiosków.
Pierwszy etap to, pokazanie obok Jasnej Góry, innych pereł kultury paulińskiej województwa śląskiego: klasztoru w Leśniowie oraz kompleksu św. Barbary w Częstochowie. Docelowo znajdą się na nim ośrodki na Węgrzech, w Chorwacji i na Słowacji.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.