"Concedo" papieża Franciszka dla biskupa płockiego

Bp Piotr Libera ujawnił korespondencję do Ojca Świętego, w której prosi o możliwość sześciomiesięcznego pobytu w klasztorze kamedulskim w Krakowie.

List z datą 21 stycznia 2019 r. bp Piotr Libera złożył na ręce Ojca Świętego w czasie prywatnej audiencji w Watykanie. Teraz, po upublicznieniu papieskiej zgody na pobyt biskupa płockiego w klasztorze kamedulskim, wobec dużego zainteresowania tą informacją i pojawiających się komentarzy bp Piotr Libera postanowił ujawnić jego treść. Przytaczamy jego zasadniczy fragment:

W ostatnim czasie czuję silną potrzebę wzmocnienia harmonii wewnętrznej w moim codziennym życiu. Rozmyślałem o tym i modliłem się długo, i dojrzało we mnie przekonanie, że na tym etapie mojego życia - mam obecnie 68 lat - byłoby rzeczą dobrą dla mnie osobiście, a w konsekwencji dla mojej posługi biskupiej, przeżycie czasu sabatycznego w bezpośredniej, intymnej bliskości Boga.

W Twoje zatem ręce Ojca i Najwyższego Pasterza składam moje pragnienie i pokorną prośbę o możliwość przeżycia takiego czasu w eremie kamedulskim Monte Corona w pobliżu Krakowa. Chciałbym spędzić sześć miesięcy (od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r.) z eremitami kamedułami, poświęcając mój czas na modlitwę osobistą i wspólnotową oraz na medytację.

Pociąg do życia eremickiego i do duchowości kamedulskiej nie jest dla mnie czymś nowym. Ta duchowość jest mi bardzo bliska i towarzyszy mi od dawna, poczynając od pierwszych lat mojego życia kapłańskiego.

Jednocześnie pragnę zapewnić Cię, Ojcze Święty, że w czasie mojej nieobecności diecezja płocka nie pozostanie na żadnym polu pozbawiona opieki. Mój biskup pomocniczy, bp Mirosław Milewski, który posiada dobre doświadczenie w administrowaniu oraz bardzo dobre relacje ze mną, jak również z duchowieństwem, razem z ks. kanclerzem i sprawnie działającą kurią diecezjalną, gwarantują zachowanie niezbędnej troski o wszystkie potrzeby naszego Kościoła lokalnego.

Pod tą prośbą bp. Libery papież napisał krótko po łacinie: "concedo Franciscus 21-1-2019".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • tomaszl
  20.05.2019 10:12
  W czasie zamętu spowodowanego przez księży i biskupów pozostawianie swojej owczarni brzmi dosyć niedorzecznie. Ze spokojem czas na medytacje można przesunąć na czas po wyjaśnieniu obecnego zamętu.
  I jest jeszcze jeden, ważniejszy wydaje się motyw - czy wzorem biskupa jak poczuję potrzebę medytacji to mam porzucić na pól roku rodzinę, jej problemy i jechać medytować?
 • jurek
  20.05.2019 10:42
  Tak przez analogię staram się sobie to tak wyobrazić. Moja firma ma wielkie problemy (od dawna nie była na takim zakręcie), mam ogrom robotyw w cały swoim dziale. Idę do szefa i mówię - chciałbym na pół roku sobie "poluzować" (gdybym miał pieniądze to np. udłabym sie w długa podróz). Co by mi szef powiedział? Raczej na tym forum nie zacytuje, a poza tym na pewno nie miałbym gdzie wracać. Pisze to aby pokazać, jak biskupi wydaja sie zupełnie oderwani od rzeczywistosci.
 • Spoko
  20.05.2019 12:03
  "...byłoby rzeczą dobrą dla mnie osobiście, a w konsekwencji dla mojej posługi biskupiej, przeżycie czasu sabatycznego w bezpośredniej, intymnej bliskości Boga." - bardzo mnie to cieszy, że biskup chce "naładować akumulatory", gdyby inni hierarchowie poszli w jego ślady to może za pół roku decyzje które by podejmowali były dużo bardziej roztropne, wyważone ale przede wszystkim przemodlone. Szczęść Boże księże biskupie.
 • Ja
  21.05.2019 07:26
  A czy w pismie swietym nie jest napisane ze glodnemu najpierw daj chleb powszedni a potem daj mu slowo boze.Biskupie najpierw owieczki nakarm a pozniej pomysl o sobie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »