Wołanie o miłość

Ksiądz Jerzy jest wołaniem, aby nigdy nie zabrakło w nas miłości do ojczyzny, prawdy i każdego człowieka - mówił w czwartek - podczas procesji Bożego Ciała w Gdańsku - o zbliżającej się beatyfikacji ks. Popiełuszki abp Sławoj Leszek Głódź.

Hierarcha podkreślił, że decyzja o beatyfikacji ks. Popiełuszki była "upragniona i oczekiwana", ponieważ jego życie miało znaczenie dla świata pracy i Solidarności.

"To przecież on wraz z obecnym tu ks. Henrykiem Jankowskim (ostatni ołtarz gdańskiej procesji umieszczony był przy kościele św. Brygidy) zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę, która rok po roku nabierała form w wymiarze całego kościoła w Polsce" - mówił metropolita gdański.

Abp Głódź wspomniał, że znał dobrze ks. Popiełuszkę i jego rodzinę. "Pochodzimy z tym samych podlaskich stron, sąsiednich parafii, jednego dekanatu, z tym że on wstąpił do seminarium w Warszawie rok później, ja do seminarium rok wcześniej w Białymstoku" - dodał.

Hierarcha powiedział, że śmierć księdza Popiełuszki w 1984 r. zastała go w Rzymie. Podczas pierwszego przyjazdu do Polski odwiedził matkę, brata i ojca zamordowanego kapłana, a także jego nauczycieli z liceum.

Abp Głódź przypomniał, że matka ks. Jerzego mówiła mu wtedy: "kto we łzach sieje, żąć będzie w radości". "Ta tragiczna i męczeńska śmierć była sianiem we łzach. Wydawać się mogło, że ziarno, jakim jest życie ludzkie wrzucone nawet do wody, zamęczone i torturowane, będzie zapomniane. Tymczasem ożywa i wchodzi na ołtarze" - podkreślił hierarcha.

"Ksiądz Jerzy jest wołaniem, aby nigdy nie zabrakło w nas miłości do ojczyzny, miłości do prawdy, miłości do każdego człowieka, by widzieć w nim godność dziecka Bożego w różnych sytuacjach. I nie zabrakło w nim marzenia o Polsce bogatej i otwartej dla wszystkich ludzi" - powiedział abp Głódź.

Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy, zostanie ogłoszony błogosławionym w niedzielę 6 czerwca - w dniu Święta Dziękczynienia. Jego beatyfikacji dokona na pl. Piłsudskiego w Warszawie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »