Kolejny. Nieustanny. Bo przecież w czasie codziennej modlitwy to właśnie tam, wśród piasków i skał Ziemi Świętej, wyobrażam sobie Chrystusa, do którego kieruję swoje podziękowania, czy prośby.
Tym razem jednak na pustynię wybrałem się za sprawą lektury książki „Droga Pustyni” autorstwa Anselma Grüna. Ów, być może najsłynniejszy dziś, żyjący benedyktyński mnich, raz po raz „pyta” Ojców Pustyni, o to, jak radzili sobie z pokusami, demonami, ale też, jak udawało im się uzyskać „taką otwartość duszy na Boga, by Bóg mógł w niej stale przebywać”.
Grün wczytuje się więc wnikliwie w kolejne pustynne apoftegmaty i historie, i szczegółowo je analizuje - także z punktu widzenia psychologii, z czego przecież słynie, bo jak pisze: „wielcy duchowi nauczyciele, jak Orygenes czy Ewagriusz z Pontu, nie obawiali się psychologii, dokładnych obserwacji i badania ludzkiej duszy. Dopiero wtedy, kiedy poznam wnętrze ludzkiej duszy i jej uwarunkowania, mogę poznać Boże działanie w niej”.
Najgorsze co można zrobić, to unikać samego siebie - swych problemów, grzechów. Udawać, że nie widzi się belki we własnym oku. Tymczasem trzeba wejść w dialog (ze swoim lękiem, gniewem, problemami, błędami) i zobaczyć, co mi komunikują… Ojcowie Pustyni właśnie dlatego osiągnęli takie mistrzostwo duchowe, bo uczyli się na własnych błędach, ranach (przez rany „można dotrzeć do głębi swojej duszy (…) poprzez rany jestem w stanie poznać Chrystusa”).
„Nie sądzić, nie zasmucać, pocieszać i podnosić na duchu” – dodaje w innym miejscu Anselm Grün OSB. Przypomina także o tym, by za wszelką cenę strać się być łagodnym. Bo to po łagodności można poznać człowieka duchowego; ona oczyszcza duszę ze złości, która utrudnia kontemplację, a więc poznanie Pana. „Demony czują lęk przed łagodnością, bo nie potrafią z nią walczyć”.
To tyle pierwszych polekturowych wrażeń i cytatów. Na koniec polecam Państwu jeszcze fragment „Drogi pustyni”, który publikowaliśmy w naszym serwisie Religie (mowa o tekście „Tajemnicze słowo koan”), zaś internautce, która przysłała do nas poniższy cytat gratuluję, bo to ona otrzyma od nas książkę Anselma Grüna. A cytat brzmi:
"Jeśli ufasz, że anioł towarzyszy twojej osobistej ścieżce, odkryjesz, do czego jesteś zdolny. Poczujesz swoją wyjątkowość i boski blask swojej duszy..." - Anselm Grün OSB.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.