„Życie jest dla ludzi” – temat kończącego się w niedzielę, 11 lipca, Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie koło Cieszyna –inspiruje pytania na temat duchowego wymiaru osobistego życia i powołania człowieka – zauważa Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec. Hierarcha gościł na tym ekumenicznym spotkaniu nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowanym po raz 61. przez luterańskie Centrum Misji i Ewangelizacji.
Zdaniem bp. Samca, temat tegorocznego Tygodnia przypomina nieco zagadnienie dotyczące czasu. „Można zadać pytanie, czy ktoś posiada czas. I często mówimy, że tego czasu nie mamy, natomiast każdy ma 24 godziny na dobę tego samego czasu. Każdy z nas ma także życie. Bóg jest Panem życia i śmierci i On nam daje ten czas naszego życia. I powstaje pytanie, w jaki osób realizujemy to nasze życie. Warto też zadać pytanie, jak je wykorzystujemy; czy realizujemy swoje powołanie, marzenia i co po nas zostanie” – mówi bp Samiec.
47-letni hierarcha , który pochodzi z pobliskiego Cieszyna, odwiedził w tym roku Dzięgielów po raz pierwszy jako zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej. Od 1994 roku był w komitecie organizacyjnym Tygodnia. Prowadził tu często ewangelizacje i seminaria.
Zdaniem luterańskiego duchownego, uczestnictwo w tej imprezie pozostawia wśród uczestników trwały ślad. „Po latach, gdy wraca się do pytań tutaj zadanych, można usłyszeć, że czas spędzony podczas Tygodnia miał duży, czasami decydujący wpływ na to, co w życiu robimy. Dlatego warto to dalej organizować dla nowych pokoleń” – dodaje biskup.
Do małej wioski w Beskidzie Śląskim co roku przyjeżdża kilka tysięcy osób – różnych wyznań i Kościołów. Przeważają ewangelicy, metodyści, baptyści, zielonoświątkowcy i katolicy. By pomieścić uczestników, rozbijany jest największy w Polsce namiot ewangelizacyjny.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.