W Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach rozpoczęła praktykę medyczną pierwsza grupa wolontariuszy z Polski. Studenci medycyny i pielęgniarstwa będą pracować tam do września.
Do Jeevodaya przyjedzie w sumie kilkunastu polskich wolontariuszy. W trakcie trzytygodniowych praktyk zapoznają się z pracą w ośrodku oraz w miejscowej przychodni lekarskiej. Z przychodni tej korzystają pacjenci dotknięci trądem oraz okoliczna ludność. Młodzi medycy z Polski poznają także pracę ośrodków medycznych w Raipurze, stolicy stanu Chhattisgarh. Praktykantami opiekować się będzie polska lekarka, doktor Helena Pyz, która od ponad dwudziestu lat pracuje w ośrodku.
Ośrodek Jeevodaya powstał w roku 1969 z inicjatywy polskiego pallotyna ks. Adama Wiśniewskiego, który przybył do Indii, by opiekować się trędowatymi. Pracował w Jeevodaya do śmierci w roku 1987. Ośrodek w Jeevodaya nie jest jedynym centrum opieki nad trędowatymi założonym w Indiach przez polskich duchownych. Podobną placówkę założył w Puri w stanie Orisa o. Marian Żelazek, werbista.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.