Popularyzatorzy nauki w Warszawie

Największe w Europie spotkanie przedstawicieli instytucji zajmujących się edukacją i komunikacją naukową - doroczna Konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów (ECSITE) odbędzie się pod koniec maja 2011 r. w Warszawie. Gospodarzem imprezy będzie Centrum Nauki Kopernik.

"Choć jest to stowarzyszenie europejskie, to konferencja jest wydarzeniem o randze światowej. To także największa w Polsce, od momentu odzyskania niepodległości, konferencja edukacyjno-naukowa" - powiedział PAP Robert Firmhofer dyrektor CNK.

Do stolicy zjadą przedstawiciele centrów nauki, muzeów techniki, a także stowarzyszeń pozarządowych, uniwersytetów i miast Europy, Ameryki, Australii, Azji i Afryki.

Spotkanie odbędzie się w centrum konferencyjnym CNK i choć wezmą w nim udział tylko członkowie Stowarzyszenia, to odbędzie się też kilka imprez otwartych dla szerokiej publiczności.

"Równocześnie z konferencją zostanie zorganizowany Piknik Naukowy, dlatego aż się prosi by popularyzatorzy nauki z całego świata, którzy wezmą udział w konferencji, przywieźli ze sobą coś, co będzie można zaprezentować warszawiakom" - mówił Firmhofer.

Organizatorzy zaproponowali również Uniwersytetowi Warszawskiemu, by udostępnił im aulę Biblioteki Uniwersyteckiej na otwarcie konferencji i codzienne poranne wykłady, które poprowadzą wybitne osobistości ze świata nauki. "Do udziału w tych wykładach chcemy zaprosić nie tylko społeczność akademicką, ale też mieszkańców Warszawy" - zadeklarował dyrektor CNK.

Zaznacza, że rozmowy na ten temat wciąż trwają. Za wcześnie także, by podać nazwiska prelegentów.

Co roku konferencji towarzyszy inne hasło. W tym roku brzmiało ono "Ryzyko", bo konferencja odbyła się w Dortmundzie, w centrum nauki, które zajmuje się szeroko rozumianymi problemami bezpieczeństwa.

CNK zaproponowało, by spotkaniu w Warszawie towarzyszyło hasło "Wolność". Jak powiedział dyrektor placówki, ta propozycja została jednogłośnie zaakceptowana przez komitet naukowy ECSITE.

"Chcieliśmy znaleźć temat, który najlepiej opisywałby instytucję, miasto i kraj goszczący konferencję, a jednocześnie dobrze pasował do problematyki naukowej, dlatego zaproponowaliśmy +Wolność+" - tłumaczył Firmhofer.

"Wolność jest fantastycznym tematem, bo może oznaczać zarówno wyzwanie, szansę, jak i zagrożenie. Jest ważna również w kontekście nauki i badań naukowych, w relacjach nauka-społeczeństwo, nauka-biznes i nauka-politycy" - dodał.

W tegorocznym spotkaniu w Dortmundzie wzięło udział 900 osób. "Liczymy na to, że do Warszawy przyjedzie ich jeszcze więcej. () Wiele osób już zapowiada, że bardzo chce do nas przyjechać i czeka na to wydarzenie" - ujawnił Firmhofer.

Europejskie Stowarzyszenie Centrów Nauki i Muzeów powstało 20 lat temu. Obecnie skupia profesjonalnych popularyzatorów nauki z 400 instytucji z 50 krajów świata. Poza krajami europejskimi jego członkami są m.in. USA, Kanada, Meksyk, Argentyna, Egipt. Polskę - oprócz Centrum Nauki Kopernik - reprezentują: gdańskie Centrum Hewelianum, Park Miniatur z Łodzi, gdyńskie Centrum Nauki Experyment i Agencja Kontakt Grzegorz Furgo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
9°C Piątek
dzień
wiecej »