Francuska Caritas – „Secours Catholique” – przedstawiła rządowi i bankom tego kraju projekt mający na celu zwalczanie „wykluczenia bankowego” poprzez umożliwienie dostępu do kredytów i innych usług bankowych wszystkim klientom.
Propozycja polega na utworzeniu instytucji, której zadaniem byłaby ocena polityki handlowej banków wobec osób o niskich dochodach (bezrobotnych, osób pracujących na umowach czasowych itp.) lub mieszkańców obszarów zaniedbanych (dzielnice robotnicze, tereny wiejskie itd.). Banki, które starałyby się wyjść naprzeciw takim klientom, otrzymywałby certyfikat, ułatwiający im dostęp do przetargów państwowych.
- Obecnie banki nie mają żadnych prawnych zobowiązań w dziedzinie kredytów. Proponowane przez nas prawo obligowałoby je do upublicznienia swej polityki handlowej, ujawniając w ten sposób informacje bardzo istotne dla ich reputacji i wizerunku marki – wyjaśnia Alain Bernard, kierujący wydziałem zatrudnienia i „solidarnej gospodarki” w Secours Catholique.
Dodał, że odzew po pierwszych spotkaniach w kilku bankach jest „raczej pozytywny”, z pewnymi zastrzeżeniami natury technicznej. Również prezydent i rząd okazali się – jego zdaniem – „bardzo przychylni” tej inicjatywie, choć nie podjęli żadnych zobowiązań. Secours catholique zamierza zakończyć swe konsultacje w październiku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.