Reklama

Relikwia Żłóbka z Rzymu dotarła do Jerozolimy

Relikwia Żłóbka, która znajdowała się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, dotarła w piątek do Jerozolimy, a w sobotę zostanie przewieziona do Betlejem, gdzie trafi do Kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Reklama

Relikwia Żłóbka - kawałek drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości około centymetra - została pokazana podczas mszy w kaplicy w domu pielgrzymkowym Notre Dame w pobliżu starego centrum Jerozolimy - podaje AFP.

Około 80 osób powitało podczas mszy słynną relikwię. Brat Francesco Patton z franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej powiedział agencji AP, że drewniana struktura Żłóbka została podarowana około roku 640 papieżowi Teodorowi I, który pochodził z Jerozolimy.

Blisko 1379 lat później relikwia powraca do Betlejem. "Po raz pierwszy fragment drewna z kołyski powraca do Ziemi Świętej" - powiedział brat Patton. "Oczywiście nie chodzi o całą drewnianą strukturę, ponieważ jest ona bardzo krucha i nie sposób jej przetransportować tutaj z Rzymu" - dodał.

Tydzień wcześniej burmistrz Betlejem Anton Salman poinformował, że decyzja o powrocie relikwii do tego miasta zapadła po wizycie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie w grudniu 2018 roku, podczas której poprosił on papieża Franciszka o zwrócenie fragmentów Żłóbka znajdujących się w Bazylice Matki Bożej Większej.

"Dziękujemy papieżowi, i dziękuje też prezydent Abbas za ten cenny dar, który jest znakiem pokoju i nadziei" - powiedział agencji AFP ambasador Palestyńczyków w Watykanie Issa Kassissi.

Władze Betlejem przewidują, że uroczystości z okazji powrotu Relikwii Żłóbka przeciągną się do Bożego Narodzenia.

Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem, do którego mają trafić relikwie, sąsiaduje z Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

Relikwie Żłóbka (pięć kawałków drewna klonowego) przywieziono w 642 roku z Ziemi Świętej za zgodą tamtejszego patriarchy Sofroniusza. Sacra Culla (łac. cunabulum) - Święta Kolebka stała się jedną z najsłynniejszych rzymskich relikwii, która spoczywa teraz w kryształowej urnie w krypcie pod ołtarzem głównym w Bazylice Matki Bożej Większej.

Chrześcijanie stanowią około 1 proc. mieszkańców Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama