Reklama

Deputowani protestują w Strasburgu ws. Litwy

O uchwalenie rezolucji żądającej od władz litewskich zapewnienia równego dostępu do oświaty w szkołach mniejszości narodowych na Litwie zaapelowała do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy grupa polskich deputowanych różnych klubów politycznych.

Reklama

Wniosek przygotował Dariusz Lipiński z PO. Podpisali się pod nim także przedstawiciele socjalistów, lewicy, liberałów i Europejskiej Grupy Demokratycznej (należą do niej m. in. deputowani PiS). Wnioskodawcy proponują by Zgromadzenie wyraziło zaniepokojenie planami zmian ustawodawstwa dotyczącego dostępu mniejszości narodowych do prowadzenia działalności oświatowej na Litwie i zaapelowało do Sejmu Republiki Litwy o wycofanie się z wprowadzenia proponowanych zmian legislacyjnych.

W proponowanej rezolucji zwrócono uwagę, iż litewski parlament finalizuje prace nad nową ustawą oświatową zagrażającą istnieniu szkół mniejszości narodowych. W placówkach z językiem nauczania mniejszości narodowych część przedmiotów ma być wykładana po litewsku. Projekt ustawy o oświacie ogranicza możliwości nauczania w języku ojczystym przedstawicielom mniejszości narodowych - zakłada m.in., że nauczanie w języku mniejszości narodowych ma się odbywać jedynie na poziomie szkoły początkowej i tylko podczas pierwszych czterech lat nauki. W następnych klasach ustawa przewiduje stopniowe zwiększanie liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim.

Nowa redakcja ustawy zakłada również wyższość szkół litewskich nad szkołami mniejszości narodowych. W praktyce oznacza to, że z działających na Litwie około 40 polskich placówek, w których uczy się ponad 5 tys. uczniów, już wkrótce może zostać zaledwie kilkanaście. Polityka władz litewskich stoi w sprzeczności z art. 8, 9 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz postanowieniami Polsko-Litewskiego Traktatu o Przyjaźni i Dobrosąsiedzkiej Współpracy, który stanowi, iż strony w szczególności zapewniają odpowiednie możliwości nauczania języka mniejszości narodowej i pobierania nauki w tym języku, w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest organem doradczym, składa się z delegatów parlamentów narodowych 47 państw członkowskich Rady, a zasiada w nim 636 członków: 318 przedstawicieli parlamentów krajowych i 318 zastępców.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama