Państwo podziemne jest dla nas wszystkich wzorem tego, jak powinno wyglądać państwo polskie - powiedział w niedzielę podczas uroczystości z okazji 66 rocznicy Powstania Warszawskiego pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
Podczas uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej Schetyna przypomniał, że Polacy po klęsce wrześniowej bardzo szybko zorganizowali swoje państwo "w taki sposób, jak żadne inne państwo w Europie". Zaznaczył, że tylko w Polsce istniało państwo podziemne ze wszystkimi jego instytucjami, "z armią 300 tys. żołnierzy AK, którzy, kiedy przyszedł czas, podjęli walkę o niepodległą Polskę".
"Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego to symbol polskiej państwowości, symbol polskiego państwa z czasów, gdy wydawało się, że polskiego państwa już nie było" - mówił Schetyna.
Zaznaczył, że dziś Powstanie Warszawskie to nie tylko brzozowe krzyże na Powązkach czy pomniki powstańczych walk, ale przede wszystkim pamięć. "Wszystko to jest w nas. Wszystko to stworzyło fundament dla wolnej Polski" - dodał marszałek Sejmu.
Schetyna zwrócił uwagę, że nie jest przypadkiem to, iż Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego znajduje się tuż obok Parlamentu, "który jest sercem polskiej demokracji".
"Jest on jednym wielkim przypomnieniem, wskazówką i drogowskazem, jacy powinniśmy być my i jakie powinno być całe państwo. Tym wzorem dla nas wszystkich jest polskie państwo podziemne" - powiedział Schetyna.
W niedzielnej uroczystości pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego biorą udział: pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele organizacji powstańczych i kombatanckich.
Uroczystość jest częścią stołecznych obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W jej programie zaplanowano m.in. przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców i kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową.
Uroczystość pod obeliskiem poprzedziło złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym dowódcę Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego "Grota".
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.