W najbliższą niedzielę, 15 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Pociągi wrócą na modernizowane trasy Warszawa - Lublin, Kraków - Zakopane, Leszno - Głogów, Olsztyn - Działdowo - informują PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).
Według PKP PLK lepszy dostęp do kolei zapewni kilkanaście nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Lublinie, Jeleniej Górze, Białymstoku, Nysie.
W nowym rozkładzie pociągiem z Lublina przez Dęblin do Warszawy będziemy podróżować bez komunikacji zastępczej. Pociągi regionalne będą kursowały z Lublina przez Puławy do Dęblina. W Lublinie będzie również nowy przystanek Lublin Zachodni.
Mieszkańcy Dolnego Śląska skorzystają z nowych połączeń z Wrocławia i Legnicy przez Lubin do Rudnej Gwizdanowa i dalej do Głogowa. Przez Lubin pojadą pociągi dalekobieżne m.in. do Wiednia, Budapesztu, Berlina, Krakowa i Przemyśla.
PKP PLK zapowiada, że będą krótsze podróże z Wrocławia do Zgorzelca, dzięki elektryfikacji trasy Węgliniec - Zgorzelec.
W województwie warmińsko-mazurskim już bez komunikacji zastępczej pojadą pociągi z Działdowa przez Nidzicę i Olsztynek do Olsztyna. Przebudowane stacje i przystanki pozwolą na swobodny dostęp do pociągów także osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.
Na Opolszczyźnie pociągi krócej pojadą z Opola do Nysy. Podróż zajmie około 1 godz., czyli będą o ok. 20 min krótsze.
Na Pomorzu pociągi wracają na trasę Słupsk - Ustka. Sprawne połączenia będą możliwe dzięki inwestycji PLK. Podróż zajmie 22 min.
W Małopolsce wrócą pociągi na kolejową "zakopiankę". Od 15 grudnia ruszą połączenia na trasie Kraków - Chabówka, a 21 grudnia pociągi ponownie dojadą do Zakopanego.
W weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W niedzielę 15 oraz w poniedziałek 16 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
PKP PLK informują też, że w okresie zimowym około 300 dworców nie będzie zamykanych na czas trwania nocnych przerw technicznych. W przypadku znacznego spadku temperatury oraz w sytuacjach nadzwyczajnych PKP SA może zdecydować o całodobowym otwarciu pozostałych dworców.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.