Rządzącym nie zależy już na sprawiedliwości - mówił biskup tarnowski Wiktor Skworc w Nowym Sączu. Ubolewał, że życie społeczne, a zwłaszcza gospodarcze i polityczne dostarcza aż nadto negatywnych przykładów prywaty, egoizmu, stronniczości, korupcji, zawłaszczania dobra wspólnego. Hierarcha przewodniczył 6 sierpnia Mszy św. odpustowej w sanktuarium Przemienienia Pańskiego. W tygodniowych uroczystościach biorą udział wierni z diecezji tarnowskiej i z różnych zakątków kraju.
Zdaniem biskupa człowiek, który pragnie sprawiedliwości w życiu społecznym, będzie stał na straży dobra wspólnego, wypełniając rzetelnie, uczciwie swoje obowiązki względem rodziny czy większej wspólnoty. Będzie również czuwał, by rządzący liczyli się z dobrem całej społeczności, a nie tylko z dobrem własnym, partii czy określonej grupy wpływów. „Będzie również czuwał, aby w życiu społecznym coraz mniejszą rolę odgrywała stronniczość, kiedy to przy podziale dóbr preferuje się bez uzasadnienia określone osoby” - dodał hierarcha.
Kaznodzieja podkreślił, że mimo postępu i rozwoju nie udało się w naszym kraju zaspokoić pragnienia społecznej sprawiedliwości, ubolewał, że wydaje się jakbyśmy się od niej oddalali m.in. przez to, że „rządzącym już nie zależy na zaspokajaniu społecznego głodu sprawiedliwości; wystarcza im medialne zarządzanie emocjami; że brakuje im odwagi do podjęcia koniecznych i postulowanych reform, a jedyną reformą jest postulat podnoszenia podatków”.
Biskup akcentował, że nie ma prawdziwej sprawiedliwości bez miłości. „Sprawiedliwość bez miłości prowadzi do tyranii i uprzedmiotowienia drugiego człowieka. Miłość zaś bez sprawiedliwości staje się naiwnością, która przemilcza i zniekształca wymogi sprawiedliwości. A zatem błogosławiony jest ten, kto pragnie sprawiedliwości większej, to znaczy takiej, która jest powiązana z miłością i miłosierdziem” dodał bp Skworc.
Ordynariusz diecezji zachęcał, aby wpatrując się w Jezusa Chrystusa sprawiedliwego i miłosiernego, wierni uczyli się być podobnymi do Niego – przez życie sprawiedliwe, prawe i uczciwe. Odpust w sądeckim sanktuarium Przemienienia Pańskiego potrwa do 8 sierpnia. Przebiega pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”. Przed cudownym obrazem modlą się m.in. kapłani, siostry zakonne, rodziny, chorzy, młodzież i rolnicy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.