Rządzącym nie zależy już na sprawiedliwości - mówił biskup tarnowski Wiktor Skworc w Nowym Sączu. Ubolewał, że życie społeczne, a zwłaszcza gospodarcze i polityczne dostarcza aż nadto negatywnych przykładów prywaty, egoizmu, stronniczości, korupcji, zawłaszczania dobra wspólnego. Hierarcha przewodniczył 6 sierpnia Mszy św. odpustowej w sanktuarium Przemienienia Pańskiego. W tygodniowych uroczystościach biorą udział wierni z diecezji tarnowskiej i z różnych zakątków kraju.
Zdaniem biskupa człowiek, który pragnie sprawiedliwości w życiu społecznym, będzie stał na straży dobra wspólnego, wypełniając rzetelnie, uczciwie swoje obowiązki względem rodziny czy większej wspólnoty. Będzie również czuwał, by rządzący liczyli się z dobrem całej społeczności, a nie tylko z dobrem własnym, partii czy określonej grupy wpływów. „Będzie również czuwał, aby w życiu społecznym coraz mniejszą rolę odgrywała stronniczość, kiedy to przy podziale dóbr preferuje się bez uzasadnienia określone osoby” - dodał hierarcha.
Kaznodzieja podkreślił, że mimo postępu i rozwoju nie udało się w naszym kraju zaspokoić pragnienia społecznej sprawiedliwości, ubolewał, że wydaje się jakbyśmy się od niej oddalali m.in. przez to, że „rządzącym już nie zależy na zaspokajaniu społecznego głodu sprawiedliwości; wystarcza im medialne zarządzanie emocjami; że brakuje im odwagi do podjęcia koniecznych i postulowanych reform, a jedyną reformą jest postulat podnoszenia podatków”.
Biskup akcentował, że nie ma prawdziwej sprawiedliwości bez miłości. „Sprawiedliwość bez miłości prowadzi do tyranii i uprzedmiotowienia drugiego człowieka. Miłość zaś bez sprawiedliwości staje się naiwnością, która przemilcza i zniekształca wymogi sprawiedliwości. A zatem błogosławiony jest ten, kto pragnie sprawiedliwości większej, to znaczy takiej, która jest powiązana z miłością i miłosierdziem” dodał bp Skworc.
Ordynariusz diecezji zachęcał, aby wpatrując się w Jezusa Chrystusa sprawiedliwego i miłosiernego, wierni uczyli się być podobnymi do Niego – przez życie sprawiedliwe, prawe i uczciwe. Odpust w sądeckim sanktuarium Przemienienia Pańskiego potrwa do 8 sierpnia. Przebiega pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”. Przed cudownym obrazem modlą się m.in. kapłani, siostry zakonne, rodziny, chorzy, młodzież i rolnicy.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.