okazji 65. rocznicy zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki odbywają się uroczystości i modlitwy upamiętniające to tragiczne wydarzenie z czasów II wojny światowej
Śmierć poniosło wtedy 60-80 tys. mieszkańców miasta, wśród nich wielu katolików. Po raz pierwszy na uroczystości rocznicowe przybyła liczna grupa przedstawiciele władz i różnych organizacji z 30 krajów świata.
Przed południem w intencji ofiar odprawiono Msze św. Jedną z nich celebrowano o godz. 11:02 – dokładnie w momencie wybuchu bomby.
„Wieczorem z Parku Pokoju wyruszy procesja z pochodniami do katedry w Nagasaki, gdzie odbędzie się Msza św. z udziałem biskupów oraz wiernych z Korei Południowej” - powiedziała KAI siostra Mediatrix (Grażyna Kuśmider), która pracuje w Nagasaki prawie 30 lat. Polska misjonarka należy do założonego przez św. Maksymiliana Kolbego Zgromadzenia Rycerek Niepokalanej.
Trzy dni wcześniej - 6 sierpnia - w uroczystościach upamiętniających zrzucenie bomby atomowej na Hiroshimę, po raz pierwszy wzięli udział sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon oraz ambasador USA w Japonii John Roots. Japońskie dzienniki zamieściły na pierwszych stronach ich zdjęcie oraz stojącego między nimi nuncjusza apostolskiego w Japonii, abp Alberto Bottari de Castello.
W ramach rocznicowych obchodów arcybiskup Nagasaki Joseph Takami, który w tym roku otrzymał tytuł Rycerza Niepokalanej zawierzył Matce Bożej pokój w Japonii i na świecie. Członkowie założonego przez św. Maksymiliana Kolbego Rycerstwa Niepokalanej jako główne zdanie stawiają sobie „szerzenie Królestwa Chrystusowego pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej, pobudzając wszystkich chrześcijan, świeckich i duchownych, do oddania się Jej na służbę w misji, którą pełni jako Matka Kościoła”.
6 sierpnia przypadła 65 rocznica zrzucenia pierwszej w historii bomby atomowej przez Amerykanów na Hieroshimę. Trzy dni później, 9 sierpnia 1945 r., Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki. Zniszczeniu uległa połowa miasta. Bomba wybuchła dokładnie nad katedrą Urakami - wtedy największą katedrą w Azji Wschodniej.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.