okazji 65. rocznicy zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki odbywają się uroczystości i modlitwy upamiętniające to tragiczne wydarzenie z czasów II wojny światowej
Śmierć poniosło wtedy 60-80 tys. mieszkańców miasta, wśród nich wielu katolików. Po raz pierwszy na uroczystości rocznicowe przybyła liczna grupa przedstawiciele władz i różnych organizacji z 30 krajów świata.
Przed południem w intencji ofiar odprawiono Msze św. Jedną z nich celebrowano o godz. 11:02 – dokładnie w momencie wybuchu bomby.
„Wieczorem z Parku Pokoju wyruszy procesja z pochodniami do katedry w Nagasaki, gdzie odbędzie się Msza św. z udziałem biskupów oraz wiernych z Korei Południowej” - powiedziała KAI siostra Mediatrix (Grażyna Kuśmider), która pracuje w Nagasaki prawie 30 lat. Polska misjonarka należy do założonego przez św. Maksymiliana Kolbego Zgromadzenia Rycerek Niepokalanej.
Trzy dni wcześniej - 6 sierpnia - w uroczystościach upamiętniających zrzucenie bomby atomowej na Hiroshimę, po raz pierwszy wzięli udział sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon oraz ambasador USA w Japonii John Roots. Japońskie dzienniki zamieściły na pierwszych stronach ich zdjęcie oraz stojącego między nimi nuncjusza apostolskiego w Japonii, abp Alberto Bottari de Castello.
W ramach rocznicowych obchodów arcybiskup Nagasaki Joseph Takami, który w tym roku otrzymał tytuł Rycerza Niepokalanej zawierzył Matce Bożej pokój w Japonii i na świecie. Członkowie założonego przez św. Maksymiliana Kolbego Rycerstwa Niepokalanej jako główne zdanie stawiają sobie „szerzenie Królestwa Chrystusowego pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej, pobudzając wszystkich chrześcijan, świeckich i duchownych, do oddania się Jej na służbę w misji, którą pełni jako Matka Kościoła”.
6 sierpnia przypadła 65 rocznica zrzucenia pierwszej w historii bomby atomowej przez Amerykanów na Hieroshimę. Trzy dni później, 9 sierpnia 1945 r., Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki. Zniszczeniu uległa połowa miasta. Bomba wybuchła dokładnie nad katedrą Urakami - wtedy największą katedrą w Azji Wschodniej.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.