Prezydenci Polski i Czech - Bronisław Komorowski i Vaclav Klaus - wzięli udział w Mszy św. na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce 10 sierpnia. Eucharystia tradycyjnie sprawowana jest tutaj we wspomnienie św. Wawrzyńca. Dzień ten w diecezji legnickiej jest dniem modlitwy w intencji ratowników i przewodników górskich. Było to 29 spotkanie ludzi gór.
W tegorocznej uroczystości wzięli udział obecny Prymas Czech arcybiskup Dominik Duka - do niedawna biskup sąsiadującej z diecezją legnicką diecezji Hradec Kralove w Czechach, biskup legnicki Stefan Cichy wraz z gronem kilkudziesięciu prezbiterów z trzech krajów: Czech, Niemiec i Polski oraz jak zawsze liczne grono turystów. Dziś wśród nich znalazł się także prezydent RP Bronisław Komorowski i Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, którzy wraz biskupem legnickim przewędrowali ostatni odcinek drogi na szczyt pieszo.
Vaclav Klaus przybył na szczyt kilka minut później. Czeskiego prezydenta Bronisław Komorowski przywitał słowami: "To naprawdę spotkanie na szczycie".
Prezydenci zwiedzili kaplicę św. Wawrzyńca, a następnie udali się na spotkanie do schroniska po czeskiej stronie granicy.
Przewodniczący liturgii arcybiskup Pragi Dominik Duka zapowiedział, że pragnie ją ofiarować w intencji ludzi gór, tych którzy w ostatnim czasie zginęli w górach, a także w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia br.
Biskup legnicki Stefan Cichy, nawiązując do patrona dnia, któremu poświęcona jest też kaplica znajdująca się na szczycie Śnieżki, mówił: „Kiedy wczoraj wraz z pielgrzymami naszej diecezji wchodziłem na Jasną Górę, na zakończenie pieszej pielgrzymki, zauważyłem napis – 'Bądźmy świadkami miłości'. To hasło, to stwierdzenie, możemy też zaadoptować do osoby św. Wawrzyńca. On także był świadkiem miłości, Bożej miłości. Jest też i dla nas przykładem ofiarowania siebie innym, z miłości do Boga”.
- Jest coś w górach, co ludzi pociąga, jest coś w górach, co ludzi uczy, kształtuje na całe życie. Bo samo wejście na szczyt wymaga zmęczenia, wymaga wysiłku; zawsze więc każdy sukces, poczucie siły własnej daje więcej satysfakcji, jeśli jest okupione wysiłkiem - powiedział Komorowski, który zabrał głos tuż po rozpoczęciu Mszy.
Inicjator spotkań na Śnieżce, Jerzy Pokój, długoletni ratownik GOPR, wspominał, że ich historia rozpoczęła się przed 29 laty. - W spotkaniach tych braliśmy udział nieprzerwanie, nawet w okresie stanu wojennego. Zachowywaliśmy też bliskie kontakty z przewodnikami i ratownikami z Czech - powiedział. - Mimo biegnącej wtedy szczytem Karkonoszy granicy, my czuliśmy jedno, służyliśmy ludziom. Dziś granic już nie ma, stąd obecne kontakty między nami są łatwiejsze”.
Po Mszy św., w tzw. Kotle Łomniczki poświęcone zostały kolejne tablice na symbolicznym cmentarzu ofiar Gór. Jedna z nich, poświęcona jest pamięci papieża Jana Pawła II, jako wielkiego miłośnika gór.
Inicjatorem budowy kaplicy pw. św. Wawrzyńca był hrabia Krzysztof Schaffgotsch właściciel Cieplic i zamku Chojnik. Prace rozpoczęto w 1655 r. a poświęcenia kaplicy dokonał 10 sierpnia 1681 r. opat Bernard Rosa z Krzeszowa. W ciągu swej ponad 300 letniej historii przechodziła różne dzieje. Od roku 1981, z inicjatywy wspomnianego wcześniej Jerzy Pokoja, stała się miejscem modlitwy i spotkań przewodników, a z upływem lat ratowników, Straży Granicznej i służby Karkonoskiego Parku Narodowego.
Szczyt Śnieżki znajduje się na wysokości 1602 m n.p.m.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.