Reklama

Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej

W piątek pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska podpisała memorandum o współpracy z Koreą Południową w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Na umowie mogą skorzystać polscy specjaliści od energetyki jądrowej.

Reklama

Ze strony Korei porozumienie podpisał Ambasador Republiki Korei w Polsce Joon-Jae LEE.

Jak wyjaśniła PAP wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, we współpracy z Koreą chodzi między innymi o szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, bo zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowane kadry w tej dziedzinie jest - nie tylko w Polsce - głównym problemem.

Dodała, że rolą memorandum jest stworzenie "parasola współpracy", który ułatwi instytutom i uczelniom technicznym nawiązanie kontaktów z Koreą Południową w konkretnych obszarach energetyki jądrowej i pozyskanie specjalistycznej wiedzy.

"Korea dysponuje bardzo nowoczesnym symulatorem jądrowego układu wytwarzania pary, którego częścią jest reaktor. Operator takiego systemu w elektrowni jądrowej, to osoba o najwyższych kwalifikacjach, wielu specjalistów się tam kształci" - wyjaśniła Trojanowska.

Przypomniała, że resort gospodarki podpisał już porozumienia o współpracy w zakresie energetyki jądrowej z innymi krajami, które od lat eksploatują elektrownie jądrowe. "Podpisaliśmy już porozumienia z departamentami handlu i energii w USA oraz z Japonią. Bardzo dobrze rozwija się współpraca ze stroną francuską w zakresie szkolenia kadr oraz badań i rozwoju" - powiedziała Trojanowska.

"Już w czerwcu ub.r. rozpoczęliśmy w MG prace na budową systemu szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, na jesieni uruchamiamy drugą turę szkolenia edukatorów" - poinformowała wiceminister. Zastrzegła, że zapewnienie kadr dla obiektów energetyki jądrowej to zadanie inwestora. "Jednak uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest inicjowanie procesu kształcenia ze stosownym wyprzedzeniem" - dodała.

Jak wyjaśniła, z Francją współpraca w zakresie szkolenia kadr odbywa się na podstawie konkretnych umów o szkoleniu, jest też umowa o współpracy między instytutami badawczymi.

"Na początku września będzie podpisana umowa z francuskim Komisariatem Energii Jądrowej (CEA) na drugi etap szkolenia edukatorów. Są to pracownicy z wyższych uczelni, specjalizujący się w różnych dziedzinach energetyki jądrowej, odpowiedzialni także za proces dydaktyczny" - poinformowała Trojanowska. "Szkolenie potrwa od 4 października do 17 grudnia i będzie się odbywało głównie we francuskim instytucie CEA. Program zostanie dostosowany do zainteresowań konkretnych uczestników" - dodała.

Pierwsza część szkolenia odbyła się na początku roku; polegała na zapoznaniu się z obiektami związanymi z energetyką jądrową we Francji. Brało w niej udział 20 polskich naukowców, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej.

Wiceminister zauważyła jednocześnie, że uczelnie w Polsce kontynuują lub reaktywują kierunki nauczania związane z energetyką jądrową, a ponadto wielu polskich specjalistów, którzy uczestniczą w budowie elektrowni m.in. w Finlandii jest zainteresowanych udziałem w naszym programie energetyki jądrowej i powrotem do kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama