Reklama

Belgia: Bez perspektyw na nowy rząd

Ponad dwa miesiące po wyborach parlamentarnych Belgia nie ma nowego rządu. Partiom flamandzkim i francuskojęzycznym dotąd nie udało się uzgodnić reformy kraju i wzmocnienia regionów kosztem państwa federalnego, bez czego nie można zacząć rozmów koalicyjnych.

Reklama

Prowadzący negocjacje lider francuskojęzycznych socjalistów, typowany na nowego premiera Elio Di Rupo zdał w środę raport królowi Albertowi II przyznając, że "dotąd nie udało mu się pogodzić tego, co jest nie do pogodzenia". Monarcha powierzył politykowi kontynuowanie misji rozpoczętej 8 lipca. Di Rupo obiecał, że zakończy ją "w rozsądnym terminie", ale nie podał żadnej daty.

Pałac królewski ogłosił w komunikacie, że dotychczasowe rozmowy przyniosły "znaczący postęp". Jednak propozycje kompromisu wysuwane przez Di Rupo nie zadowoliły flamandzkich nacjonalistów N-VA, którzy po wyborach zostali największą siłą polityczną kraju, głosząc hasła dalszego uniezależnienia Flandrii.

Kością niezgody jest finansowanie regionów. Di Rupo zgłosił listę kolejnych sektorów, w których kompetencje miałyby być przeniesione na poziom tworzących belgijską federację regionów i wspólnot językowych. Te kompetencje w dziedzinie zdrowia, zatrudnienia, obrony cywilnej, zasiłków społecznych czy turystyki oznaczają, że organy tworzące federację dysponowałyby rocznie dodatkowo 15,8 mld euro - wyliczył Di Rupo. A to oznacza, że regiony i wspólnoty wydawałyby 49 proc. dochodów państwa na poziomie federalnym, wobec 39 proc. obecnie.

Główny partner w rozmowach, a jednocześnie rywal polityczny Di Rupo, lider N-VA Bart De Wever oświadczył w komunikacie prasowym: "Mam nadzieję, że przedłużenie misji Di Rupo będzie okazją do kontynuowania debaty na temat większej autonomii jednostek federacyjnych (...). N-VA ma nadzieję, że w łonie partii frankofońskich jest wola pełnego zaangażowania się w tę kluczową debatę".

Dla zamożnej, dobrze prosperującej Flandrii niechętnej dotowaniu biedniejszej Walonii najważniejsza jest kwestia finansowania regionów. Flamandowie proponują, by odbywało się to na podstawie płaconego w nich podatku dochodowego. To oznaczałoby jednak, że stanowiąca odrębny region Bruksela byłaby poszkodowana, bowiem zbieranych jest tam zaledwie 8 proc. podatku, choć pochodzi stamtąd 19 proc. PKB. Dzieje się tak dlatego, że wielu Belgów przyjeżdża do Brukseli do pracy, ale mieszka i płaci podatki we Flandrii albo w Walonii.

Tymczasem dobrobyt zdominowanej przez frankofonów Brukseli jest oczkiem w głowie partii francuskojęzycznych. Obawiają się one zakusów Flandrii na stolicę Belgii, będącej historycznie miastem flamandzkim, a obecnie także stolicą Flandrii, choć znajduje się formalnie poza jej terytorium. Z tego samego powodu są przeciwni flamandzkim postulatom uporządkowania skomplikowanego ustroju miasta-regionu, podzielonego na szereg gmin-dzielnic o znacznych kompetencjach, a do tego posiadającego samorządowe władze całego miasta oraz własny rząd i parlament regionalny.

Dopiero kiedy te ustrojowe kwestie zostaną rozwiązane, będzie można przystąpić do formowania rządu federalnego, co będzie tytanicznym przedsięwzięciem - zapowiedział Di Rupo. W ramach kontynuowania rozmów, Albert II przyjmuje w czwartek-piątek liderów głównych partii politycznych, a Di Rupo zapowiedział wielostronne spotkanie z nimi w sobotę.

W zgodnej opinii nowy rząd federalny nie powstanie wcześniej niż za kilka tygodni. Tymczasem od 1 lipca Belgia sprawuje rotacyjną, półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Jednak zarówno program, jak i bieżące sprawowanie unijnego przewodnictwa jest przedmiotem konsensu między partiami po obu stronach granicy językowej i nie pojawia się w debacie politycznej. Za sprawy bieżące wciąż odpowiada dotychczasowy gabinet premiera Yvesa Leterme'a, który podał się do dymisji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama