Grecja: Zmiany w rządzie

Premier Grecji Jeorjos Papandreu ogłosił w nocy z poniedziałku na wtorek zmiany w swoim gabinecie. Stanowisko utrzymał minister finansów, natomiast wymienieni zostali szefowie innych resortów odpowiedzialnych za reformę pogrążonej w kryzysie gospodarki.

Stojący na czele socjalistycznego rządu Papandreu zdymisjonował ministrów rozwoju, pracy i zdrowia. Premier stworzył również stanowisko ministra ds. inwestycji i zrezygnował z teki ministra spraw zagranicznych, powierzając ją dotychczasowemu wiceszefowi resortu Dimitrisowi Drutsasowi.

Zdaniem analityków zmiany w resortach związanych z gospodarką mają zwiększyć kontrolę kierowanego przez Jeorjosa Papaconstantinu ministerstwa finansów nad reformami ekonomicznymi.

Nowy rząd zostanie zaprzysiężony we wtorek, zanim Papandreu wygłosi swoje doroczne przemówienie o stanie greckiej gospodarki zaplanowane na weekend.

Rząd Grecji, który w listopadzie czekają wybory regionalne, sprawdza jak daleko może się posunąć wprowadzając program oszczędnościowy. Przygotowanie programu było konieczne dla uzyskania 110 mld dolarów pomocy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Greckie ministerstwa związane z gospodarką lub mające przeprowadzić kluczowe reformy są poddawane częstym kontrolom przez inspektorów UE i MFW. Grecja zobowiązała się zmniejszyć swój deficyt budżetowy z 13,6 proc. PKB w roku 2009 do 8,1 proc. w roku 2010. Ministerstwo finansów zapewnia, że jak dotąd udaje się realizować postawione cele z wyprzedzeniem.

Socjaliści Papandreu, którzy mimo, że w sondażach wciąż wyprzedzają konserwatystów, coraz mocniej tracą poparcie. Stało się to po zmniejszeniu przez rząd pensji urzędników i zreformowaniu w tym roku systemu emerytalnego. Władze czekają jeszcze trudne zadania związane m.in. z problemem nierentownych przedsiębiorstw państwowych i reforma kodeksu pracy w celu zwiększenia konkurencyjności greckich firm.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GRECJA, RZĄD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »