Przez narodową kwarantannę działania duszpasterskie Kościoła zostały mocno utrudnione. Jak radzą sobie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie w sytuacji, kiedy nie da się zorganizować normalnych spotkań formacyjnych?
Wspólnoty nie czekają na lepsze czasy z założonymi rękami. Starają się dostosować do warunków, które panują tu i teraz. Komunikatory internetowe stwarzają możliwości podtrzymania kontaktu. Jak twierdzą przedstawiciele ruchów, udaje się nawet przeprowadzić wspólną modlitwę.
Czasami pewnym utrudnieniem okazują się problemy związane z przepustowością łączy, co powoduje opóźnienia w przekazie, jednak chęć podtrzymania kontaktu jest tak silna, że członkowie ruchów nie rezygnują z internetowej formy swoich spotkań.
W taki sposób formację kontynuują np. niektóre kręgi Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło–Życie. Należący do kręgu łączą się przy pomocy jednego z dostępnych komunikatorów, dzielą się między sobą tym, co wydarzyło się w ich życiu przez ostatni miesiąc. Modlą się, rozważają Ewangelię i dzielą się realizacją zobowiązań wynikających z przynależności do wspólnoty.
Domowy Kościół Spotkanie kręgu Domowego Kościoła.Swoje cotygodniowe domostwa prowadzi także Wspólnota Emmanuel. Rozpoczynają się modlitwą uwielbienia, po której następuje dzielenie słowem Bożym. Jest też czas na zwyczajną rozmowę.
W najbliższą sobotę odbędzie się nawet weekend Wspólnoty Emmanuel. Tym razem nie w ośrodku rekolekcyjnym, lecz poprzez łącza internetowe spotkają się członkowie Emmanuela z całej Polski. Uczestnicy wirtualnego weekendu nie tylko zdalnie wysłuchają konferencji czy będą śledzić transmisję Mszy św., ale też w małych grupach podejmą modlitwę uwielbienia i wezmą udział w grupach dzielenia.
Wspólnota Emmanuel Jedno z domostw Wspólnoty Emmanuel.- W obecnej sytuacji nie możemy się spotykać twarzą w twarz, dlatego z braćmi z domostwa, które odbywa się co tydzień, słyszymy się i widzimy głównie przez internet - wyjaśnia Szymon Jurksztowicz, odpowiedzialny za zachodnią prowincję Wspólnoty Emmanuel, do której należą także domostwa z Koszalina i z Piły.
- Podczas wirtualnego weekendu ogólnopolskiego będziemy mieli szansę spotkać się w ramach grup z braćmi, z którymi rzadko się widzimy - dodaje Szymon Jurksztowicz.
Zbiórki online mają także Skauci Europy. Odbywają się one w ramach ogólnopolskiej akcji OPOS, czyli Oryginalnej Podziemnej Organizacji Skautowej.
Skauci Europy Spotkanie Zastępu Myszołów ze Sławska.- Jest to domowa alternatywa naszego działania w normalnych warunkach. Pozwala nam na utrzymanie kontaktu między sobą, rozwój osobisty w warunkach domowej izolacji i przygotowanie do działania, kiedy wszystko wróci na swoje miejsce - mówi Jakub Wasylew, drużynowy 1. Drużyny Sławskiej Skautów Europy.
W ramach akcji OPOS harcerze otrzymują zadania, plany, wyzwania do wykonania. W oryginalnej wersji dotyczą one przygotowań obozowych, takich jak m.in.: projektowanie budowli, robienie jadłospisów, planowanie wycieczek.
- W wersji stosowanej w mojej drużynie chodzi też o zdobywanie nowej wiedzy oraz rywalizację między zastępami, która kończy się otrzymaniem nagrody (wstążeczki na proporzec) dla najlepszej ekipy. Robimy to, aby nasz duch harcerski nie zgasł - dodaje J. Wasylew.
Niedawno odbył się nawet ogólnopolski Dzień Modlitw ze Federację Skautingu Europejskiego. Zastępy z całego kraju wspólnie śledziły transmisję Mszy św., która odprawiana była w kaplicy wrocławskiego seminarium.
Skauci Europy Dzień Modlitwy za Federację Skautingu Europejskiego. Oczekiwanie na Mszę św. Skauci ze Sławska.Swoje spotkania online mają też niektóre wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. W maju, jeśli wciąż będą istniały ograniczenia związane z kwarantanną, z inicjatywami online ruszą Rodziny Szensztackie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.