"Marsz Pamięci" przed Pałac Prezydencki

Wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Później sprzed świątyni wyruszy "Marsz Pamięci", jego uczestnicy zamierzają przejść pod Pałac Prezydencki.

W piątek mija pięć miesięcy od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. O godz. 20.00 na Starym Mieście odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar.

Z informacji na stronie internetowej urzędu miasta wynika, że zamiar wieczornego przemarszu zgłosiła osoba prywatna. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w ratuszu, marsz zgłosił redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, który poinformował władze miasta, że weźmie w nim udział tysiąc osób. Według informacji na stronie internetowej niezalezna.pl., organizatorem marszu jest warszawski Klub "GP".

Podobny marsz został zorganizowany przed miesiącem. Wówczas wzięło w nim udział kilkaset osób, wiele z pochodniami. Na czele niesiono biało-czerwony transparent z napisem "Grupy oporu solidarni". Na miejscu, przed pałacem, rozlegały się śpiewy, głośne modlitwy i okrzyki "chcemy prawdy!".

Do uczestniczenia w piątkowym marszu nawoływano przez megafon przed Pałacem Prezydenckim w czasie, gdy prezes PiS i parlamentarzyści tego ugrupowania składali wieniec pod stojącym w tym miejscu krzyżem. Według zgromadzonych przed Pałacem osób, ma to być "wielotysięczna manifestacja z udziałem delegacji z całego kraju".

Jak powiedział PAP naczelnik Marek Kubicki ze stołecznej straży miejskiej, wieczorem mieszkańcy Starówki muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Dodał, że zależnie od rozwoju sytuacji, ruch na Krakowskim Przedmieściu może zostać wstrzymany, jednak decyzje w tej sprawie na bieżąco będzie podejmować policja.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że w związku z wieczornym marszem nie mogą zostać usunięte barierki stojące na Krakowskim Przedmieściu.

"Umożliwiliśmy delegacji (parlamentarzystów PiS - PAP) złożenie w piątek rano kwiatów pod krzyżem, ale nie godzimy się na to, by zostały rozebrane stojące w tym miejscu barierki. Tym bardziej, że w tym miejscu dochodziło już do różnego rodzaju incydentów, a na wieczór zaplanowane jest kolejne zgromadzenie" - powiedział.

"Krzyż budzi duże emocje, a do obowiązków policji należy to, żeby dbać o bezpieczeństwo" - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
8°C Środa
noc
4°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
wiecej »