Wydarzenie to zbiegnie się m.in. z 20. rocznicą kanonizacji św. siostry Faustyny.
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Papież Franciszek nawiedzi rzymskie sanktuarium Bożego Miłosierdzia – położony obok Watykanu kościół Santo Spirito in Sassia. Odprawi Mszę i odmówi modlitwę Regina Coeli oraz udzieli apostolskiego błogosławieństwa. Wydarzenie to zbiegnie się z 20. rocznicą kanonizacji św. siostry Faustyny i rocznicą wizyty w tym miejscu Jana Pawła II, który przed 25-laty poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego znajdujący się w sanktuarium.
W Święto Bożego Miłosierdzia ustanowione przez Jana Pawła II zgodnie z objawieniami św. siostry Faustyny, Franciszek będzie modlił się o miłosierdzie Boże dla świata dotkniętego pandemią koronawirusa. Uroczystość odbędzie się bez udziału wiernych. W modlitwie będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów watykańskich. „Ta wizyta nie dziwi, bo od samego początku Franciszek realizuje swój pontyfikat, jako wielki program miłosierdzia” – mówi pochodzący z archidiecezji katowickiej ks. Józef Bart, rektor sanktuarium.
Franciszek wezwie pomocy Bożego Miłosierdzia
„Papież codziennie, nie tylko w kontekście trwającej pandemii, ale w trakcie całego pontyfikatu, odnosi się do Miłosierdzia Bożego i nawołuje do takiej postawy względem bliźnich. Pan Jezus powiedział siostrze Faustynie, że miłosierdzie nie jest jedynie przymiotem Boga, który należy czcić, ale miłosierdzie przede wszystkim trzeba czynić – mówi ks. Józef Bart. – Wizyta Papieża Franciszka w rzymskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie miała wielki oddźwięk na całym świecie, bo Papież z tego właśnie miejsca, które Jan Paweł II wyznaczył na kult Bożego Miłosierdzia, wezwie Jego pomocy. Papież-Polak chciał, aby codziennie z tego kościoła niosło się «wołanie» – jak to napisał w encyklice «Dives in misericordia» – na cały świat, wobec zła oraz cierpień, które ludzkość przeżywa i będzie przeżywała.“
Kościół S. Spirito in Sassia został ustanowiony ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia zaraz po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. 1 stycznia 1994 powstało tam pierwsze oficjalne Centrum Duchowości Bożego Miłosierdzia we Włoszech, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.
W kaplicy Jezusa Miłosiernego w tej świątyni znajdują się relikwie kanonizacyjne św. Faustyny i podarowany przez św. Jana Pawła II obraz miłosierdzia. Jest to także miejsce kultu św. papieża-Polaka. Przy centrum pracują siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.