Odnowienie przysięgi małżeńskiej w parafiach, a w sposób szczególny na Jasnej Górze proponuje Rada ds. Rodziny. - Chcemy publicznie, jako wspólnota Polaków, uroczyście zaprosić Chrystusa, by na nowo zamieszkał w małżeństwach – podkreśla o. Andrzej Rębacz. Odnowienie ślubów odbędzie się 26 września.
Od trzech lat, z inicjatywy Rady ds. Rodziny działającej przy Konferencji Episkopatu Polski, krajowe pielgrzymki rodzin do jasnogórskiego sanktuarium połączone są z odnawianiem ślubów małżeńskich. XXVI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbędzie się w dniach 25 i 26 września.
„Chcemy publicznie, jako wspólnota Polaków, uroczyście zaprosić Chrystusa, by na nowo zamieszkał w małżeństwach, uczynił je szczęśliwymi, a dzieciom zapewnił radość trwałego domu, w którym płonie dozgonna miłość rodziców” – podkreśla o. Andrzej Rębacz z Rady ds. Rodziny działającej przy Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając do udziału w pielgrzymce.
Pielgrzymi spotkają się w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w sobotę, 25 września o godz. 15.30. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny wysłuchają koncertu Eleni, a potem, niosąc zapalone świece, odprawią nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach.
W niedzielę zebrani na Jasnej Górze wysłuchają wystąpienia dr. Tadeusza Wasilewskiego z białostockiej kliniki Napromedica, który powie o leczeniu niepłodności.
Najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Podczas Eucharystii, delegowane z parafii małżeństwa uroczyście odnowią swoje śluby i zawierzą się Królowej Polski. Ślubować będą też nowi doradcy życia rodzinnego. Śluby małżeńskie będą odnawiane tego dnia również w polskich parafiach.
O. Rębacz zwraca uwagę na fakt, że w Polsce coraz więcej jest samotnych matek i rozwodników. Podkreśla rosnącą liczbę aborcji, a jednocześnie bogacenie się firm produkujących środki antykoncepcyjne i materiały pornograficzne. Zauważa, że rodzenie dzieci pozostaje na dalekim planie, a jeśli się one pojawiają, to w rodzinach niepełnych, często patologicznych. „Nie chcemy umierać! Nie wolno nam tak bezmyślnie umierać!” – apeluje duchowny na stronach internetowych Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
W 2007 r. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała, by pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę łączyć z odnawianiem ślubów małżeńskich. W związku z tym, w każdej parafii na Mszy św. w dniu pielgrzymki czyli w 4. niedzielę września małżeństwa odnawiają śluby. Z każdej parafii udaje się też w tym dniu na Jasną Górę delegacja, by odnowić swe śluby przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Jak podkreśla o. Rębacz, chodzi przede wszystkim o to, by zamanifestować wolę trwania przy modelu dojrzałej miłości, trwałego małżeństwa i szczęśliwej rodziny.
Na pielgrzymkę co roku przybywa coraz więcej osób. Jak podaje o. Rębacz, 2 lata temu było ich 10 tysięcy, w ubiegłym roku aż 30 tysięcy. Zaproszone są na nią wszystkie małżeństwa, ale również osoby porzucone, wierne przysiędze małżeńskiej – „by nabrały sił do bohaterskiego świadectwa życia wyznawaną wiarą”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.