Polska odnawia małżeńskie śluby

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w parafiach, a w sposób szczególny na Jasnej Górze proponuje Rada ds. Rodziny. - Chcemy publicznie, jako wspólnota Polaków, uroczyście zaprosić Chrystusa, by na nowo zamieszkał w małżeństwach – podkreśla o. Andrzej Rębacz. Odnowienie ślubów odbędzie się 26 września.

Od trzech lat, z inicjatywy Rady ds. Rodziny działającej przy Konferencji Episkopatu Polski, krajowe pielgrzymki rodzin do jasnogórskiego sanktuarium połączone są z odnawianiem ślubów małżeńskich. XXVI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbędzie się w dniach 25 i 26 września.

„Chcemy publicznie, jako wspólnota Polaków, uroczyście zaprosić Chrystusa, by na nowo zamieszkał w małżeństwach, uczynił je szczęśliwymi, a dzieciom zapewnił radość trwałego domu, w którym płonie dozgonna miłość rodziców” – podkreśla o. Andrzej Rębacz z Rady ds. Rodziny działającej przy Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając do udziału w pielgrzymce.

Pielgrzymi spotkają się w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w sobotę, 25 września o godz. 15.30. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny wysłuchają koncertu Eleni, a potem, niosąc zapalone świece, odprawią nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach.

W niedzielę zebrani na Jasnej Górze wysłuchają wystąpienia dr. Tadeusza Wasilewskiego z białostockiej kliniki Napromedica, który powie o leczeniu niepłodności.

Najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Podczas Eucharystii, delegowane z parafii małżeństwa uroczyście odnowią swoje śluby i zawierzą się Królowej Polski. Ślubować będą też nowi doradcy życia rodzinnego. Śluby małżeńskie będą odnawiane tego dnia również w polskich parafiach.

O. Rębacz zwraca uwagę na fakt, że w Polsce coraz więcej jest samotnych matek i rozwodników. Podkreśla rosnącą liczbę aborcji, a jednocześnie bogacenie się firm produkujących środki antykoncepcyjne i materiały pornograficzne. Zauważa, że rodzenie dzieci pozostaje na dalekim planie, a jeśli się one pojawiają, to w rodzinach niepełnych, często patologicznych. „Nie chcemy umierać! Nie wolno nam tak bezmyślnie umierać!” – apeluje duchowny na stronach internetowych Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

W 2007 r. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała, by pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę łączyć z odnawianiem ślubów małżeńskich. W związku z tym, w każdej parafii na Mszy św. w dniu pielgrzymki czyli w 4. niedzielę września małżeństwa odnawiają śluby. Z każdej parafii udaje się też w tym dniu na Jasną Górę delegacja, by odnowić swe śluby przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak podkreśla o. Rębacz, chodzi przede wszystkim o to, by zamanifestować wolę trwania przy modelu dojrzałej miłości, trwałego małżeństwa i szczęśliwej rodziny.

Na pielgrzymkę co roku przybywa coraz więcej osób. Jak podaje o. Rębacz, 2 lata temu było ich 10 tysięcy, w ubiegłym roku aż 30 tysięcy. Zaproszone są na nią wszystkie małżeństwa, ale również osoby porzucone, wierne przysiędze małżeńskiej – „by nabrały sił do bohaterskiego świadectwa życia wyznawaną wiarą”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
wiecej »