Chopin w "Gościu Niedzielnym"

Do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” została dołączona płyta CD z utworami Fryderyka Chopina. Specjalnie dla Czytelników GN utwory nagrali Jacek Kortus i Gracjan Szymczak - uczestnicy XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, którego I etap rozpoczyna się już w najbliższą sobotę

- W muzyce Chopina najbardziej fascynuje mnie jej melodyjność – mówi 24-letni Gracjan Szymczak, który pięć lat temu w Konkursie Chopinowskim otrzymał Pozaregulaminową Nagrodę im. Janiny Nawrockiej – dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością.

Muzyka Chopina fascynuje, ciągle w niej można odkryć coś nowego. – Myślę, że to odkrywanie jest zadaniem na całe życie. Nigdy nie można powiedzieć: już umiem grać ten utwór. Jeśli dojdzie się do takiego momentu, trzeba zacząć naukę od nowa, od zera. Rubinstein powiedział kiedyś, że dopiero po czterdziestu latach zrozumiał, jak należy grać Chopina. Przede mną jeszcze długa droga – uśmiecha się Jacek Kortus.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, odbywa się co pięć lat i za każdym razem budzi wielkie emocje oraz zainteresowanie mediów. Prof. Andrzej Jasiński, przewodniczącykonkursu, mówi, że„konkurs nie jest tylko po to, żeby wyłowić wirtuozów, bo to zadanie dla innych światowych imprez, ale aby odkryć takich wirtuozów, którzy specjalnie czują Chopina” . Pierwszy etap tegorocznego konkursu rozpoczyna się 2. października.

Ponadto w „Gościu Niedzielnym” zamieszczono rozmowę z prof. Andrzej Jasińskim - o miłości w Des-dur, wędkowaniu i kontemplacji, sylwetki pianistów, a także „Pojedynek na fortepiany” – o tym, czym jest Konkurs Chopinowski, a także co niesie ze sobą jego wygranie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
wiecej »