Blisko 3 tys. młodych Polaków angażuje się co roku w wolontariat misyjny. Z powodu epidemii wielu z nich ma przełożony termin wyjazdu - powiedział PAP sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary ks. Maciej Będziński.
Podkreślił, że mimo ograniczeń sanitarnych większość działających w kraju wolontariatów misyjnych prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia i fundacje nie planuje rezygnować z przygotowywania młodych do wyjazdu na misje.
Obok "misjonarzy ad gentes"(kapłanów fidei donum, osób konsekrowanych i ludzi świeckich) na misje, co roku jako wolontariusze wyjeżdża także kilkaset nowych młodych ludzi. "Są oni często pełni ideałów i chcą służyć innym. Dla wielu z nich taki wyjazd to szkoła życia, także tego duchowego" - powiedział ks. Będziński.
Zdaniem duchownego u podstaw decyzji młodzieży jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
"Młodzież jest pozasystemowa. Ona często kontestuje to, co jest nakazane. Wielu z nich nie wierzy deklaracjom różnych instytucji, które pomagają. Chcą sami przekonać się o prawdziwości słów. Uważają, że ważne jest to, co sami uczynią dla drugiego, stąd tak wielka popularność wolontariatu misyjnego" - powiedział sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary.
W Polsce działa ponad 50 wolontariatów misyjnych. "Wśród nich są krajowe zajmujące się szeroko pojętą animacją misyjną, a więc mówieniem o misjach, świadczeniem usług na rzecz różnych referatów i instytucji misyjnych, jak też i zagraniczne. Te mają charakter krótkoterminowy, a więc 1-3 miesiące lub długoterminowy, które przeważnie trwa rok" - poinformował duchowny.
Specyfika wolontariatu zależy od grupy i stowarzyszenia, które go prowadzi. "Bardzo rzadko mamy do czynienia z sytuacją, że wolontariusz misyjny jest tzw. wolnym strzelcem. W naszym kraju każdy wolontariusz jest posyłany przez konkretną wspólnotę, a więc diecezję, parafię, zgromadzenie zakonne czy ruch do konkretnej wspólnoty" - powiedział ks. Będziński.
Wspomniał, że są wolontariaty, które zajmują się edukacją, medycyną, pracami logistycznymi przy placówkach misyjnych, czy też prowadzone przez zgromadzenia zakonne, diecezje lub stowarzyszenia.
Podkreślił, że w Polsce wolontariat misyjny zakłada formację duchową i intelektualną. "Z naszego kraju nie wysyłamy wolontariuszy misyjnych, którzy nie są wierzącymi i praktykującymi osobami. W innych krajach jest zupełnie inaczej i są inne zasady czy w ogóle podejście do tej kwestii wolontariatu misyjnego, inne definiowanie tej działalności" - powiedział ks. Będziński.
Przygotowania do wyjazdu trwają od kilku miesięcy do kilku lat. Pallotyński Wolontariat Misyjny zakłada np., że kurs przygotowawczy obejmuje 5 weekendów formacyjnych odbywających się raz w miesiącu od października do lutego.
"W programie są spotkania z osobami o określonych kwalifikacjach i zawodach. Program przewiduje m.in. zajęcia z misjologii, duchowości, wykłady z medycyny tropikalnej warsztaty psychologiczne na temat komunikacji, spotkanie z przedstawicielami służb dyplomatycznych RP poza granicami kraju (konsul, ambasador), zajęcia z samoobrony i fundraising" - można przeczytać na stronie internetowej Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl
Ks. Będziński powiedział, że "zbierając wszystkich - zarówno tych, którzy posługują na terytoriach misyjnych, w Europie, jak i na Wschodzie oraz wolontariuszy w kraju, to byłoby nawet rocznie ok. 3 tys. młodych ludzi. Z tego 300-400 to osoby wyjeżdżające na placówki misyjne".
Poinformował, że mimo pandemii wiele organizacji, zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń prowadzących wolontariat misyjny nie planuje zaprzestać aktywności.
"Nadal będzie prowadzona formacja przygotowująca do wyjazdu na misje z tym, że większość spotkań będzie miało formę online. To będzie szansa na dłuższe i lepsze przygotowanie do nowej posługi oraz czas na weryfikację motywacji" - zwrócił uwagę ks. Będziński.
Wśród największych organizacji prowadzących w Polsce wolontariat młodzieżowy są: Salezjański Wolontariat Misyjny "Don Bosco", Klaweriański Wolontariat Misyjny "Furaha", Salwatoriański Wolontariat Misyjny "Salvator", Pallotyński Wolontariat Misyjny "Salvatti.pl" czy Tarnowski Wolontariat Misyjny.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.