RPO Irena Lipowicz planuje rozwijać działania mające na celu upowszechnianie znajomości prawa wśród Polaków i pomoc prawną dla obywateli. Jednym z zamierzeń w tej sferze jest pomoc Polkom zatrudnianym w Niemczech, a pracującym tam często nielegalnie.
W tym celu Biuro RPO chce objąć patronatem kampanię, prowadzoną przez polską i niemiecką Caritas. Chodzi w niej - jak powiedziała Lipowicz - o wyszukiwanie kobiet, które zatrudnione są w tzw. "szarej strefie", bez ubezpieczeń. Jak ocenia RPO, dotyczy to około 150 tys. kobiet.
Celem działań jest zachęcanie tych kobiet do legalnego zatrudnienia. "Prowadzone są dla nich szkolenia językowe i warsztaty, umożliwiające poznanie praw pracowniczych" - dodała.
Zdaniem RPO podobne działania mogą być podjęte w przypadku kobiet ukraińskich, pracujących w Polsce jako opiekunki do dzieci czy przy opiece osób starszych. Lipowicz oceniła, że taki projekt mógłby powstać np. we współpracy z cerkwią ukraińską.
Natomiast dla Polaków w kraju Rzecznik planuje uruchomienie punktów (we współpracy z pracownikami biura), w których odbierane będą rozmaite skargi, kierowane do RPO. Jak powiedziała Lipowicz, chodzi o placówki w tych miejscowościach, gdzie jest duże bezrobocie, np. w Olsztynie, Kielcach, Koszalinie. Biuro RPO ma trzech pełnomocników terenowych: w Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku.
"Biuro nie ma środków na tworzenie nowych pełnomocników terenowych, stąd pomysł uruchomienia punktów, do których przyjeżdżałby raz w miesiącu o określonych godzinach urzędnik z biura RPO lub pełnomocników terenowych" - wyjaśniła Lipowicz.
Dodała, że prowadzone są również rozmowy biura Rzecznika Praw Obywatelskich z ministerstwem sprawiedliwości, by rozwinąć istniejący już system internetowej pomocy prawnej. "Biuro prowadzi niezbędnik prawny, założony jeszcze przez poprzedniego RPO Janusza Kochanowskiego, natomiast resort sprawiedliwości ma zaplecze merytoryczne i może poszerzyć zakres informacji prawnych" - powiedziała.
RPO w planach ma też warsztaty dla asystentów posłów na temat pomocy prawnej i pomocy ubogim. Warsztaty mają dotyczyć prawa cywilnego, karnego, prawa pracy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.