Pakistan: Kolejny atak

Uzbrojeni napastnicy zabili kierowcę i podpalili w środę 12 ciężarówek-cystern wiozących paliwo dla Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie - poinformowała lokalna policja.

Atak nastąpił na terenie parkingowym przydrożnego hotelu na przedmieściach miasta Kweta, stolicy prowincji Beludżystan (południowy-zachód) - poinformował przedstawiciel policji.

Konwoje z zaopatrzeniem zmierzające do Afganistanu stały się celami ataków w tym regionie od czasu, gdy władze pakistańskie zamknęły w czwartek przejście graniczne Torkham na północnym zachodzie kraju, na znak protestu przeciwko zaatakowaniu przez śmigłowiec NATO strefy przygranicznej. W ataku tym zginęło trzech pakistańskich żołnierzy. W sumie od czasu zamknięcia granicy doszło do sześciu ataków na konwoje.

Otwarte pozostało przejście Chaman w prowincji Beludżystan. Cztery z sześciu ataków skierowane były na konwoje zmierzające do tego przejścia.

Na razie nie wiadomo, kto stoi za atakami na cysterny, lecz do tej pory odpowiedzialność na siebie brali talibowie. W poniedziałek 20 samochodów-cystern stanęło w ogniu, gdy niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali konwój z paliwem dla ISAF. Zginęły wtedy cztery osoby.

Również w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził ubolewanie z powodu zabicia przez siły NATO żołnierzy pakistańskich, wyrażając jednocześnie nadzieję, że Pakistan wkrótce znów otworzy trasę zaopatrzeniową dla wojsk koalicji w Afganistanie.

Około 80 proc. zaopatrzenia niebojowego - czyli m.in. paliwo, części zamienne i odzież - dla stacjonujących w Afganistanie żołnierzy USA i innych państw międzynarodowej koalicji dostarczane jest przez pakistański port Karaczi i dalej transportem kołowym przez terytorium Pakistanu.

NATO ma także inne trasy zaopatrzeniowe do Afganistanu, ale te biegnące przez Pakistan są najdogodniejsze i najtańsze w użyciu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »