Na zaproszenie papieża Benedykta XVI delegaci z siedmiu Kościołów katolickich obrządku wschodniego oraz przedstawiciele Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy obradować będą w dniach 10-24 października.
Wzmocnić współpracę Kościołów
W takiej sytuacji Kościoły nie mogą sobie dłużej pozwolić na to, aby iść różnymi drogami wyznaniowymi - podkreślił jezuita. Jego zdaniem, pierwszym krokiem byłaby zacieśniona współpraca katolickich Kościołów obrządku wschodniego, np. w sprawach duszpasterskich, a następnie między wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi, gdyż „chcemy być wszyscy razem chrześcijanami dla innych”.
Ważną sprawą dla przyszłości chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest – zdaniem o. Samira – podniesienie ogólnego poziomu oświaty. Elitarne szkoły wyznaniowe, nawet jeśli są otwarte na inne wyznania i religie, nie są wystarczającym rozwiązaniem. O. Samir proponuje więc wspólne programy oświatowe dla chrześcijan i muzułmanów, dostępne dla szerokich mas ludności. To samo dotyczy sfery ochrony zdrowia. - Potrzebujemy szkół i szpitali nie tylko dla nas, chrześcijan, ale dla wszystkich ludzi - podkreślił zakonnik.
W tym sensie jezuita uważa, że rozpoczynające się w niedzielę obrady Synod Biskupów nie są tylko projektem, mającym wskazać drogi przeżycia, lecz „życia pełnią”. Ma też nadzieję, że muzułmanie „dobrej woli” posłuchają synodalnego orędzia i zadeklarują gotowość współpracy z chrześcijanami.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.