Pół roku od smoleńskiej katastrofy

Msze, marsze, odsłonięcia pamiątkowych tablic i otwarcie izby pamięci - w niedzielę, dokładnie pół roku po smoleńskiej katastrofie w całym kraju upamiętniane będą jej ofiary. Część rodzin ofiar uda się w tym dniu z pielgrzymką do Smoleńska.

Do Smoleńska udadzą się w niedzielę rodziny ok. 50 ofiar katastrofy. Zobaczą tam wrak Tu-154M, na lotnisku Siewiernyj, złożą kwiaty oraz wezmą udział w nabożeństwie ekumenicznym. Towarzyszyć im będzie żona prezydenta Anna Komorowska.

Pozostałe rodziny będą wspominać swoich bliskich w kraju. Parlamentarzyści PiS spotkają się w sobotę w Krakowie; w nowohuckim kościele Arka Pana odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar, a po niej działacze PiS spotkają się na Wawelu, gdzie pochowana jest prezydencka para. W niedzielę rano Jarosław Kaczyński wraz z politykami PiS weźmie udział w mszy w warszawskim kościele seminaryjnym, później złoży wieńce pod Pałacem Prezydenckim i uda się na Cmentarz Powązkowski.

Na warszawskim Bemowie w niedzielę odsłonięta zostanie tablica ku czci ofiar smoleńskiej katastrofy. Odsłonięcie, w którym udział ma wziąć m.in. wdowa po sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Jolanta Przewoźnik, poprzedzi msza o godz. 18, w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Pamiątkowa tablica zostanie także odsłonięta w niedzielę w Płocku, w kościele św. Stanisława Kostki. Fundatorem tablicy jest samorząd powiatu płockiego i Związek Żołnierzy Armii Krajowej "Mazowsze" w Płocku.

Tablica pamięci jednej z ofiar katastrofy - Izabeli Jarugi-Nowackiej zawiśnie z kolei przed wejściem głównym do budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na środę o godz. 13.

Większość niedzielnych uroczystości ku czci ofiar to msze św. W Katowicach msza odprawiona będzie o godz. 18.30 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Potem jej uczestnicy przejdą pod pomnik Katyński, gdzie m.in. będą zbierać podpisy pod apelem Stowarzyszenia Katyń 2010 o powołanie międzynarodowej komisji dla wyjaśnienia okoliczności katastrofy.

W Bielsku-Białej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona zostanie msza w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy. Po nabożeństwie w miejscu, w którym stała rozbita we wrześniu tablica upamiętniająca mord w Katyniu i katastrofę, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Msza święta w intencji ofiar odprawiona zostanie także w żywieckiej konkatedrze.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »