"Nie zapominajmy o ofiarach koronawirusa"- wezwał w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Zachęcił też do modlitwy za osoby prześladowane z powodu swej wiary i przekonań.
Zwracając się do setek osób zgromadzonych na placu Świętego Piotra papież powiedział, że rano wysłuchał opowieści rodziny, która w wyniku epidemii jednego dnia straciła dziadków i nie mogła się z nimi nawet pożegnać.
"Tyle cierpienia, tyle osób straciło życie; ofiary chorób, tylu wolontariuszy, lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek, zakonnic, księży straciło życie"- dodał Franciszek.
Wezwał: "Pamiętajmy o rodzinach, które cierpiały z tego powodu".
Papież nawiązał do obchodzonego w sobotę z inicjatywy ONZ Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub przekonania.
"Módlmy się za tych naszych braci i siostry i wspierajmy modlitwą oraz solidarnością także tych, a jest ich wielu, którzy również obecnie są prześladowani z powodu ich wiary"- zaapelował.
Franciszek mówił również, że obowiązkiem wspólnot chrześcijańskich jest postawa otwarcia wobec ubóstwa i kryzysów.
"Chrześcijańskie miłosierdzie nie jest po prostu filantropią, ale - z jednej strony- patrzeniem na drugą osobę oczami Jezusa, a z drugiej - dostrzeganiem Jezusa w obliczu ubogiego"- wyjaśnił.
Według papieża to jest "prawdziwa droga chrześcijańskiego miłosierdzia, zawsze z Jezusem w centrum".
Franciszek nawiązał do 10. rocznicy masakry 72 migrantów w San Fernando w Meksyku. Ludzie ci pochodzący z różnych krajów zostali rozstrzelani, a okoliczności tej zbrodni nie zostały nigdy do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że migranci padli ofiarami przemytników ludzi i gangu za to, że nie chcieli przyłączyć się do grupy przestępczej.
Papież powiedział, że migranci ci "szukali lepszego życia".
"Wyrażam moją solidarność z rodzinami ofiar, które do dzisiaj domagają się sprawiedliwości i prawdy o tym , co się stało" - dodał.
Podkreślił : "Bóg wystawi nam rachunek za wszystkich migrantów poległych podczas podróży nadziei. Są oni ofiarami mentalności odrzucenia".
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.