Watykan zapewnił w poniedziałek, że skrytykowany ostro przez MSZ w Jerozolimie synod biskupów dla Bliskiego Wschodu niesie "pozytywne przesłanie". To odpowiedź na opinię strony izraelskiej, że synod był "zakładnikiem większości arabskiej i antyżydowskiej".
Rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że "całościowa ocena synodu i jego prac w słowach Ojca Świętego i wspólnej opinii uczestników oraz obserwatorów wydaje się bardzo pozytywna". Stwierdził ponadto, że poszczególnych wypowiedzi na synodzie nie można traktować jako jego "głosu".
Lecz strona izraelska skrytykowała nie poszczególne deklaracje ojców synodalnych czy gości obrad, ale jego dwa dokumenty końcowe, w których mowa jest o konieczności przerwania izraelskiej okupacji ziem palestyńskich i znajduje się apel do Żydów o to, by nie posługiwali się Biblią dla "uzasadnienia niesprawiedliwości".
Reakcję Watykanu wywołała niedzielna wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Izraela Daniela Ajalona, który nazwał wezwanie do zakończenia okupacji terytoriów arabskich "atakiem politycznym" na Izrael.
Szczególne oburzenie wiceszef MSZ wyraził stanowiskiem synodu, krytykującego powoływanie się na Biblię do uzasadniania izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich w Ziemi Świętej.
"Wyrażamy rozczarowanie wobec faktu, że ten ważny synod stał się forum ataków politycznych na Izrael w najlepszym stylu arabskiej propagandy" - powiedział Ajalon podsumowując pierwsze w dziejach Kościoła zgromadzenie biskupów dla Bliskiego Wschodu.
Wcześniej rzecznik izraelskiego MSZ Jigal Palmor podkreślił: "Nigdy nie było polityką żadnego izraelskiego rządu wykorzystywanie Pisma Świętego jako usprawiedliwienia".
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.