W Rzymie, pod patronatem Wspólnoty św. Idziego, zakończyła się pierwsza faza negocjacji.
„Rząd Sudanu Południowego i ruchy opozycyjne ustaliły warunki, które pozwolą na osiągnięcie trwałego pokoju i doprowadzą do reformy konstytucyjnej” – to pełen nadziei wniosek płynący z czterodniowych negocjacji pomiędzy zwaśnionymi stronami konfliktu, które odbywały się w Rzymie pod patronatem Wspólnoty św. Idziego. Rozmowy zostały przerwane w lutym z powodu pandemii. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy doszło w Sudanie Południowym do wielu aktów przemocy, które znacznie pogorszyły warunki humanitarne. Wspólnota św. Idziego znana jest z zaangażowania na rzecz pokojowych rozwiązań sporów w różnych częściach świata. Aktywne uczestnictwo wspólnoty pozwoliło zażegnać wieloletni konflikt w Mozambiku i utorowało drogę zeszłorocznej pielgrzymce papieskiej do tego afrykańskiego kraju.
Oprócz rządu i opozycji z Sudanu Południowego przy stole rozmów udało się zgromadzić wielu przedstawicieli ważnych organizacji międzynarodowych: ONZ, Unii Afrykańskiej, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Przedstawiciel rządu, Benjamin Barnaba zapewnił, że instytucje centralne oraz Opozycyjny Ruch Przymierza Sudanu Południowego (SSOMA) mają podobny cel znalezienia rozwiązań, aby położyć kres cierpieniom ludu poprzez dialog, który doprowadzi do porozumienia i trwałego pokoju.
Podobną deklarację złożył gen. Thomas Cirillo Swaka, który podkreślił gotowość ze strony ruchów, które nie podpisały porozumienia w 2018 roku do podążania drogą dialogu prowadzącego do zaprowadzenia pokoju. Negocjacje pomiędzy wojskowymi zostaną podjęte w Rzymie 9 listopada, a 30 listopada będą kontynuowane rozmowy polityków. Sekretarz generalny Wspólnoty św. Idziego, Paolo Impagliazzo podzielił się z Radiem Watykańskim spostrzeżeniami płynącymi z kilku dni negocjacji.
„Został położony fundament pod dalszy dialog polityczny, który ponownie podjęto, i który będzie kontynuowany pod koniec listopada podczas następnego spotkania. Inna bardzo ważna rzecz, która miała miejsce w tych dniach, to fakt, że strony po raz kolejny zobowiązały się do przerwania ognia. Zorganizujemy w krótkim czasie spotkanie pomiędzy dowódcami wojskowymi rządu i opozycji, aby wspólnie mogli oni dojść do porozumienia w sprawie zaprzestania walk – stwierdził Impagliazzo. Jeśli chodzi o żądania ze strony walczących grup, to dotyczą one federalizmu oraz udziału w pracach nad przygotowaniem przyszłej konstytucji, a także reformy dotyczącej systemu bezpieczeństwa. Jest wiele oczekiwań, które zostały zaprezentowane. Odnośnie do wszystkich osiągnięto maksymalną zgodę, co będzie prowadziło do dalszego rozwinięcia i pogłębienia dyskusji.“
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.