W Brazylii odbyło się wirtualne spotkanie na temat sytuacji w Amazonii i rezultatów wynikających z postanowień synodu poświęconego temu regionowi.
Organizatorem wydarzenia była Kościelna Konferencja Amazonii (CEAMA). Spotkaniu przewodniczył kard. Cláudio Hummes. Wzięli w nim udział reprezentanci ludów tubylczych, organizacji kościelnych i międzynarodowych instytucji wspierających działalność Kościoła w tym regionie. W sumie w kilkudniowym spotkaniu wzięło udział około 250 osób reprezentujących różne kraje Amazonii. Specjalnym gościem był kard. Michael Czerny z Watykanu, który był jednym z sekretarzy synodu dla Amazonii i przekazał wszystkim pozdrowienia od Papieża Franciszka.
Głównym celem spotkania było dotarcie do przedstawicieli hierarchicznego Kościoła, jak również laikatu zaangażowanego w miastach, a szczególnie na ich peryferiach, oraz instytucji międzynarodowych wspierających realizację misji Kościoła w Amazonii.
Do uczestnictwa w tym spotkaniu i dyskusji zaproszono również przedstawicieli laikatu zatroskanego o ochronę Amazonii i praw tamtejszych ludów tubylczych. Pracowano między innymi nad przygotowaniem ogólnego planu duszpasterskiego dla regionu Pan-Amazonii.
Praca w małych grupach miała za zadanie odniesienie się do kwestii: na ile wskazania synodalne oraz pragnienia wyrażone w adhortacji Papieża Franciszka „Querida Amazonia” zaczynają stawać się coraz bardziej konkretnymi w rzeczywistości amazońskiej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.