Lublin: Protest przeciwko likwidacji ośrodka dla uchodźców

Kilkudziesięciu intelektualistów, naukowców i artystów wystosowało list otwarty, w którym zaprotestowali przeciwko planom likwidacji ośrodka dla uchodźców w Lublinie. Uważają, że obecność uchodźców służy wielokulturowości miasta.

Urząd ds. Cudzoziemców postanowił zmniejszyć liczbę ośrodków, w których przebywają osoby ubiegający się o status uchodźcy, z 17 do 14. Powodem jest spadek liczby tych osób w naszym kraju.

Decyzja o likwidacji nie została jeszcze podjęta, jest szansa, że ośrodek w Lublinie pozostanie; wszystko zależy od wyników przetargu - poinformowała rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota.

"Niepokoimy się o los gości naszego miasta - o uchodźców. Lublin był miastem wielokulturowym i ta tradycja winna być kontynuowana. Wielu lublinian korzystało z gościnności innych krajów i należy oddać ten dług" - głosi list, który odczytał w środę przed ośrodkiem w Lublinie inicjator akcji, dr Tomasz Kitliński z Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej.

Sygnatariusze listu podkreślają, że uchodźcy powinni mieć szansę uzyskania pomocy w mieście akademickim, jakim jest Lublin. "Likwidacja ośrodka w Lublinie byłaby aktem ksenofobii" - napisali.

"Uważamy uchodźców za gości naszego miasta i uważamy, że nadal nasze miasto i my powinniśmy gościć tych ludzi, którzy są zagrożeni w swojej ojczyźnie. Myślimy, że ten list przyczyni się do tego, żeby ten ośrodek pozostał" - powiedział dziennikarzom Kitliński.

Pod listem podpisało się ponad 30 osób, a wśród nich: prof. Maria Janion, publicystka Kinga Dunin, aktor Teatru Ósmego Dnia Adam Borowski-Herbst, prof. Jadwiga Mizińska z UMCS i prof. KUL Małgorzata Kitowska-Łysiak.

Obecnie cztery ośrodki dla uchodźców mieszczą się w obiektach państwowych, na pozostałe dziewięć Urząd ogłosił przetarg. Dotychczas - jak poinformowała Piechota - wyłoniono siedem ośrodków. Nie ma wśród nich lubelskiego.

Jak wyjaśniła, przetarg - na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców - prowadzony jest zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. "Decyduje cena i warunki socjalne. Nie są brane pod uwagę takie czynniki jak atmosfera społeczna wokół ośrodków, czy współpraca z organizacjami pozarządowymi. W przyszłości chcemy te czynniki wprowadzić do punktacji przetargowej, choć są trudno wymierne" - powiedziała Piechota.

Dodała, że będą jeszcze przetargi na dwa ośrodki i firma prowadząca lubelski może w nich wystartować. Te przetargi mają być rozstrzygnięte do końca lutego przyszłego roku. "Działalność lubelskiego ośrodka prawdopodobnie będzie do tego czasu przedłużona" - zaznaczyła rzeczniczka.

Ośrodek dla uchodźców Lublinie istnieje od 16 lat. Obecnie przebywa w nim ponad sto osób, głównie Czeczenów. Dzieci chodzą do lubelskich szkół. Blisko współpracuje z uchodźcami młodzież z lubelskiego Centrum Wolontariatu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
24°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
21°C Wtorek
dzień
22°C Wtorek
wieczór
wiecej »