Niedzielski: Decyzje o odmrożeniu gospodarki raczej według sytuacji w regionach

Decyzje o odmrożeniu gospodarki będą prawdopodobnie podejmowane według kryteriów regionalnych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że trudno wskazać kolejność znoszenia ograniczeń. Podkreślił znaczenie przywrócenia stacjonarnych zajęć w szkołach.

Zaznaczył, że rozwiązania wprowadzone w ubiegłym tygodniu będą obowiązywały do 14 lutego. Dodał, że metoda przyjęta przez rząd opiera się na analizie dziennej liczby zakażeń, sytuacji w szpitalnictwie i tego, co się dzieje za granicą.

Zaznaczył, że sytuacja epidemiczna w Polsce, na tle innych krajów, wygląda korzystnie. Zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia z Portugali, która w ubiegłym tygodniu poprosiła o pomoc w zwalczaniu epidemii inne kraje UE.

"My do takiej sytuacji absolutnie nie chcemy dopuścić, dlatego będziemy te kroki podejmowali w sposób ostrożny, ale adekwatny do sytuacji epidemicznej" - zadeklarował.

Jeśli chodzi o edukację, to - jak zaznaczył - w drugim tygodniu lutego nauczyciele przejdą badania przesiewowe.

"Na razie wydaje się, że sytuacja jest stabilna, dlatego będziemy analizowali wyniki badań przesiewowych, porównując odsetek nauczycieli, którzy zostali zweryfikowani jako pozytywni w tym badaniu" - powiedział minister. Zapowiedział, że decyzja o tym, co dalej z edukacją, zapadnie w okolicach 14 lutego.

Zwrócił uwagę, że obecnie na nauczanie zdalne lub hybrydowe przeszło około jednej setnej szkół, w których przywrócono stacjonarne lekcje dla klas I-III, podczas gdy jesienią, w apogeum drugiej fali epidemii, zdalne nauczanie wprowadziło 6-8 proc. szkół.

"Jeżeli chodzi o inne branże, trwa dyskusja w Radzie Medycznej i we wszystkich kręgach związanych z administracją" - oświadczył. Zaznaczył, że ścierają się tu różne punkty widzenia: by opierać się na wskaźnikach regionalnych i podejmować decyzje zależnie od sytuacji w danym województwie lub wdanym powiecie, a drugiej strony - aby przyjmować rozwiązania ogólnokrajowe.

Zwrócił uwagę, że ponad 70 proc. powiatów pozostaje w strefie czerwonej, ale według podziału na województwa większość kraju jest w strefie żółtej, a południowe województwa w strefie zielonej.

"Jeśli już spodziewać się odmrożenia, to ono będzie prawdopodobnie związane z podejściem regionalnym" - powiedział.

Według ministra trudno ustalić hierarchię łagodzenia obostrzeń. "Z mojego punktu widzenia jako ministra zdrowia najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją" - zaznaczył Niedzielski, wskazując na negatywne skutki psychiczne braku bezpośrednich kontaktów dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »