Już od Środy Popielcowej podążamy razem wielkopostną drogą!
Aby gdzieś dojść, nie można stać w miejscu. Ta oczywista prawda dotyczy poruszania się również w przestrzeni duchowej. „Podążając wielkopostną drogą, pamiętajmy o Tym, który »uniżył samego siebie, czyniąc się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej«” - przypomina Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post.
Przygotowaliśmy kilka propozycji, które mogą pomóc w kolejnych wielkopostnych krokach - od Środy Popielcowej aż do Triduum Paschalnego.
„Któryś za nas cierpiał” – cykl katechez rekolekcyjnych
W każdą niedzielę Wielkiego Postu naszym przewodnikiem po rekolekcyjnych szlakach będzie ks. Franciszek Blachnicki. Polecamy cykl katechez ks. Adama Pawlaszczyka wokół postaci tego kandydata na ołtarze i założyciela Ruchu Światło-Życie pod wspólnym tytułem „Któryś za nas cierpiał”. 24 marca przypada 100. rocznica urodzin ks. Blachnickiego.
„Któryś za nas cierpiał rany” to modlitwa z Drogi Krzyżowej, której poszczególne stacje będziemy rozważali. Będą one tłem, na którym postać ks. Franciszka Blachnickiego zajaśnieje wyraźniej po to, by towarzyszyć każdemu z nas, indywidualnie przeżywającemu te rekolekcje, w drodze do wewnętrznej wolności - wyjaśnia redaktor naczelny „Gościa”.
Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa – Medytacja
W kolejnych numerach naszego tygodnika ostatnim akcentem każdego odcinka cyklu „Któryś za nas cierpiał” będzie medytacja oparta na jednym z wezwań Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlaczego akurat tej? Ponieważ jubileusz setnych urodzin ks. Franciszka Blachnickiego przypada w roku setnej rocznicy poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa, której obchody rozpoczęły się 21 stycznia Mszą św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Medytację proponujemy w naszym serwisie w każdy piątek Wielkiego Postu.
Cykl rozmów LIVE: „Nie trąb przed sobą”
W tegorocznym orędziu papieża Franciszka na Wielki Post przeczytamy zachętę, by wcielić w życie „szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość”. Jak to zrobić? Ojciec Święty wraca do słów Jezusa, zapisanych w szóstym rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza: Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa).
„Nie trąb przed sobą” to tytuł serii rozmów LIVE Aleksandry Pietrygi z zaproszonymi gośćmi. Dowiemy się z nich między innymi tego, jak dobrze pościć, czym powinna być prawdziwa jałmużna, jak rozmawiać z Ojcem w ciszy własnej izdebki i dlaczego nie warto się martwić. Bądźcie z nami podczas każdej kolejnej transmisji na żywo na profilu FB „Gościa Niedzielnego”.
100-krotne dzięki, Ojcze Franciszku
I jeszcze akcja, do współtworzenia której chcemy Was szczególnie mocno zachęcić. Powstaje księgę podziękowań księdzu Franciszkowi Blachnickiemu, którą złożymy w Krościenku na stulecie jego urodzin.
Od Środy Popielcowej do 24 marca – wtedy przypada setna rocznica urodzin księdza Franciszka.
Wszystkie szczegóły znajdziecie w wydarzeniu „100-krotne dzięki, Ojcze Franciszku” na Facebooku. Tam też możecie napisać, co dobrego w Waszym życiu wydarzyło się dzięki Ojcu. Możecie napisać długie świadectwo albo tylko jedno zdanie. Wszystkie podziękowania, które znajdą się w komentarzach, będziemy kopiować i umieszczać na naszym wspólnym blogu dla ks. Franciszka Blachnickiego. Później wydrukujemy wszystkie Wasze podziękowania i dostarczymy do Krościenka, gdzie znajduje się jego grób.
Zaplanowaliśmy również pewien challenge...
Cytaty na dobry tydzień
W każdy poniedziałek zaproponujemy Wam również konkretną dawkę myśli ks. Blachnickiego. Na dobry początek dnia i dobry cały tydzień! Koniecznie śledźcie nasze profile na FB i Instagramie!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.