Już od Środy Popielcowej podążamy razem wielkopostną drogą!
Aby gdzieś dojść, nie można stać w miejscu. Ta oczywista prawda dotyczy poruszania się również w przestrzeni duchowej. „Podążając wielkopostną drogą, pamiętajmy o Tym, który »uniżył samego siebie, czyniąc się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej«” - przypomina Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post.
Przygotowaliśmy kilka propozycji, które mogą pomóc w kolejnych wielkopostnych krokach - od Środy Popielcowej aż do Triduum Paschalnego.
„Któryś za nas cierpiał” – cykl katechez rekolekcyjnych
W każdą niedzielę Wielkiego Postu naszym przewodnikiem po rekolekcyjnych szlakach będzie ks. Franciszek Blachnicki. Polecamy cykl katechez ks. Adama Pawlaszczyka wokół postaci tego kandydata na ołtarze i założyciela Ruchu Światło-Życie pod wspólnym tytułem „Któryś za nas cierpiał”. 24 marca przypada 100. rocznica urodzin ks. Blachnickiego.
„Któryś za nas cierpiał rany” to modlitwa z Drogi Krzyżowej, której poszczególne stacje będziemy rozważali. Będą one tłem, na którym postać ks. Franciszka Blachnickiego zajaśnieje wyraźniej po to, by towarzyszyć każdemu z nas, indywidualnie przeżywającemu te rekolekcje, w drodze do wewnętrznej wolności - wyjaśnia redaktor naczelny „Gościa”.
Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa – Medytacja
W kolejnych numerach naszego tygodnika ostatnim akcentem każdego odcinka cyklu „Któryś za nas cierpiał” będzie medytacja oparta na jednym z wezwań Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlaczego akurat tej? Ponieważ jubileusz setnych urodzin ks. Franciszka Blachnickiego przypada w roku setnej rocznicy poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa, której obchody rozpoczęły się 21 stycznia Mszą św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Medytację proponujemy w naszym serwisie w każdy piątek Wielkiego Postu.
Cykl rozmów LIVE: „Nie trąb przed sobą”
W tegorocznym orędziu papieża Franciszka na Wielki Post przeczytamy zachętę, by wcielić w życie „szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość”. Jak to zrobić? Ojciec Święty wraca do słów Jezusa, zapisanych w szóstym rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza: Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa).
„Nie trąb przed sobą” to tytuł serii rozmów LIVE Aleksandry Pietrygi z zaproszonymi gośćmi. Dowiemy się z nich między innymi tego, jak dobrze pościć, czym powinna być prawdziwa jałmużna, jak rozmawiać z Ojcem w ciszy własnej izdebki i dlaczego nie warto się martwić. Bądźcie z nami podczas każdej kolejnej transmisji na żywo na profilu FB „Gościa Niedzielnego”.
100-krotne dzięki, Ojcze Franciszku
I jeszcze akcja, do współtworzenia której chcemy Was szczególnie mocno zachęcić. Powstaje księgę podziękowań księdzu Franciszkowi Blachnickiemu, którą złożymy w Krościenku na stulecie jego urodzin.
Od Środy Popielcowej do 24 marca – wtedy przypada setna rocznica urodzin księdza Franciszka.
Wszystkie szczegóły znajdziecie w wydarzeniu „100-krotne dzięki, Ojcze Franciszku” na Facebooku. Tam też możecie napisać, co dobrego w Waszym życiu wydarzyło się dzięki Ojcu. Możecie napisać długie świadectwo albo tylko jedno zdanie. Wszystkie podziękowania, które znajdą się w komentarzach, będziemy kopiować i umieszczać na naszym wspólnym blogu dla ks. Franciszka Blachnickiego. Później wydrukujemy wszystkie Wasze podziękowania i dostarczymy do Krościenka, gdzie znajduje się jego grób.
Zaplanowaliśmy również pewien challenge...
Cytaty na dobry tydzień
W każdy poniedziałek zaproponujemy Wam również konkretną dawkę myśli ks. Blachnickiego. Na dobry początek dnia i dobry cały tydzień! Koniecznie śledźcie nasze profile na FB i Instagramie!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.