Uroczyste otwarcie i poświęcenie odrestaurowanego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bejrucie (Liban) odbędzie się w niedzielę 21 listopada - poinformowała PAP Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM).
W uroczystości udział wezmą m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz przedstawiciele władz libańskich.
Według Rady, uroczyste otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w tym roku planowane było już wcześniej, pod koniec kwietnia, jednakże z powodu tragedii smoleńskiej zostało przesunięte. Kolejną uroczystość, zaplanowaną na lipiec, udaremniła chuligańska dewastacja 38 nagrobków.
Staraniem Rady OPWiM w grudniu ubiegłego roku zakończony został remont Polskiego Cmentarza Wojennego w Bejrucie. Nekropolia ta, zniszczona podczas wojny domowej w 1975 roku, była już odnowiona, jednakże w wyniku konfliktu izraelsko-libańskiego w 2006 roku (tzw. wojny lipcowej) uległa ponownie dewastacji.
Do czasu zakończenia remontu - jak podkreśla Rada OPWiM - polski cmentarz, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie wyglądających cmentarzy brytyjskiego i francuskiego, prezentował się w sposób nie licujący z powagą nekropolii, stanowiącą miejsce spoczynku polskich uchodźców podczas II wojny z terenów Związku Sowieckiego.
Prace remontowe - jak informuje Rada OPWiM - prowadzone były przy wsparciu konsulatu polskiego oraz przedstawicieli miejscowej Polonii. Na bramie cmentarza umieszczone zostały dwie marmurowe tablice informacyjne w czterech językach: polskim, arabskim, francuskim i angielskim oraz polskie godło państwowe.
Na cmentarzu pochowanych jest 137 Polaków, którzy po ewakuacji Armii Polskiej gen. Władysława Andersa z ZSSR znaleźli się w Libanie. Wśród spoczywających tu naszych rodaków jest ks. prof. Kamil Kantak - jeniec Kozielska i Ostaszkowa, duszpasterz Polonii na Bliskim Wschodzie, autor cennych publikacji historycznych.
Znaleźli tu również miejsce wiecznego spoczynku artysta malarz Bolesław Baake i architekt Karol Schayer, którego działalność zawodowa odcisnęła trwałe ślady w architekturze Bejrutu, Trypolisu i Saidy. Na cmentarzu zachowano pamiątkową tablicę zmarłej w 1950 roku w Bejrucie wybitnej polskiej aktorki teatralnej i filmowej Hanki Ordonówny, której szczątki zostały przewiezione do Warszawy i złożone na Powązkach w 1990 roku.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.