Uroczyste otwarcie i poświęcenie odrestaurowanego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bejrucie (Liban) odbędzie się w niedzielę 21 listopada - poinformowała PAP Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM).
W uroczystości udział wezmą m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz przedstawiciele władz libańskich.
Według Rady, uroczyste otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w tym roku planowane było już wcześniej, pod koniec kwietnia, jednakże z powodu tragedii smoleńskiej zostało przesunięte. Kolejną uroczystość, zaplanowaną na lipiec, udaremniła chuligańska dewastacja 38 nagrobków.
Staraniem Rady OPWiM w grudniu ubiegłego roku zakończony został remont Polskiego Cmentarza Wojennego w Bejrucie. Nekropolia ta, zniszczona podczas wojny domowej w 1975 roku, była już odnowiona, jednakże w wyniku konfliktu izraelsko-libańskiego w 2006 roku (tzw. wojny lipcowej) uległa ponownie dewastacji.
Do czasu zakończenia remontu - jak podkreśla Rada OPWiM - polski cmentarz, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie wyglądających cmentarzy brytyjskiego i francuskiego, prezentował się w sposób nie licujący z powagą nekropolii, stanowiącą miejsce spoczynku polskich uchodźców podczas II wojny z terenów Związku Sowieckiego.
Prace remontowe - jak informuje Rada OPWiM - prowadzone były przy wsparciu konsulatu polskiego oraz przedstawicieli miejscowej Polonii. Na bramie cmentarza umieszczone zostały dwie marmurowe tablice informacyjne w czterech językach: polskim, arabskim, francuskim i angielskim oraz polskie godło państwowe.
Na cmentarzu pochowanych jest 137 Polaków, którzy po ewakuacji Armii Polskiej gen. Władysława Andersa z ZSSR znaleźli się w Libanie. Wśród spoczywających tu naszych rodaków jest ks. prof. Kamil Kantak - jeniec Kozielska i Ostaszkowa, duszpasterz Polonii na Bliskim Wschodzie, autor cennych publikacji historycznych.
Znaleźli tu również miejsce wiecznego spoczynku artysta malarz Bolesław Baake i architekt Karol Schayer, którego działalność zawodowa odcisnęła trwałe ślady w architekturze Bejrutu, Trypolisu i Saidy. Na cmentarzu zachowano pamiątkową tablicę zmarłej w 1950 roku w Bejrucie wybitnej polskiej aktorki teatralnej i filmowej Hanki Ordonówny, której szczątki zostały przewiezione do Warszawy i złożone na Powązkach w 1990 roku.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.