„Kościół i meczet – miejsca świętowania chrześcijan i muzułmanów” to temat sesji, jaka odbyła się 20 listopada w Warszawie w ramach ogólnoeuropejskiego Tygodnia Spotkań Muzułmańsko-Chrześcijańskich. Jej inicjatorem była Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.
Zdaniem ks. prof. Zbigniewa Kubackiego, rektora Collegium Bobolanum – gdzie zorganizowano spotkanie katolików i muzułmanów – dialog międzyreligijny jest największym wyzwaniem a zarazem szansą dla wszystkich jego partnerów, gdyż w przeszłości nieznajomość rodziła wrogość. „Pierwszym zadaniem tego spotkania jest więc wzajemnie poznanie się” – podkreślał jezuita, otwierając obrady.
Współprzewodniczący Rady ze strony katolickiej, ks. Adam Wąs powiedział, że warszawskie spotkanie wpisuje się w ogólnoeuropejską tradycję. Od 1997 r. spotkania muzułmańsko-katolickie odbywają się już w 7 krajach – w tym w 50 miejscowościach we Francji, skąd wzięły one początek.
Wyjaśnił też, że tegoroczny temat spotkania wynikał z publicznej debaty dotyczącej budowy Ośrodka Kultury Muzułmańskiej na warszawskiej Ochocie. Zapewnił, że Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów czuje odpowiedzialność za stwarzanie odpowiedniego klimatu dialogu, u którego podstaw leży wiedza.
Ks. dr Wąs w rozmowie z KAI podkreślił, że kościół i meczet są to miejsca święte, dwa symbole dla obu wspólnot niezwykle istotne. „Przez te dwa gmachy chcemy niejako wejść w sposób myślenia, wspólnocie muzułmańskiej przybliżyć kościół, a wspólnocie chrześcijańskiej – meczet, ale wskazać też na różnice między nimi” – mówił.
„Dla nas, katolików, z kościołem wiąże się sacrum, kościół kojarzy się z obecnością Jezusa Chrystusa w tabernakulum, z oddawaniem czci, a więc jest miejscem, gdzie z reguły wyciszamy się. Dla muzułmanów meczet jest miejscem modlitwy, modlący zwracają się w stronę Mekki ale meczet jest nie tylko miejscem liturgicznym. Kiedy się wchodzi do meczetu spotyka się tam muzułmanów, którzy śpią lub odpoczywają. Spotykają się tam grupy, gdzie wyjaśnia się Koran, prowadzi się zajęcia w szkołach koranicznych czy wokół nauczyciela gromadzą się dzieci i młodzież” – wyjaśniał różnice ks. Wąs.
Warszawskie spotkanie zorganizowały: Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, Collegium Bobolanum i Laboratorium „Więzi”, a także Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Centrum Dialogu Kultur i Religii.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.