Czas trwania w komunii z Bogiem

Do owocnego przeżycia Adwentu w komunii z Bogiem oraz nieustannego pogłębiania braterskich więzi zachęca wiernych prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście na rozpoczynający się Adwent i nowy rok liturgiczny. List będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w najbliższą niedzielę, 28 listopada.

W swoim słowie metropolita gnieźnieński przypomina, że w pierwszą niedzielę Adwentu, będącą jednocześnie początkiem nowego roku liturgicznego, rozpoczyna się realizacja trzyletniego Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce, któremu przyświeca motto „Kościół domem i szkołą komunii” zaczerpnięte z Listu apostolskiego Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”. W pierwszym roku realizacji tego programu w centrum uwagi jest komunia z Bogiem. 

„Komunia z Bogiem oznacza uczestnictwo w życiu Bożym poprzez Słowo Boże i sakramenty, zwłaszcza Eucharystię. Ta komunia dokonuje się przede wszystkim w parafii; to właśnie wspólnota parafialna jest miejscem, w którym poprzez głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów dokonuje się zjednoczenie z Bogiem” – pisze w liście abp Kowalczyk. 

Podkreśla również, że każdy wierzący potrzebuje otwarcia się na Słowo Boże, jest ono bowiem tym, co podtrzymuje i przenika całe życie człowieka. 

„Bez Słowa Bożego trudno wyobrazić sobie komunię z Bogiem i drugim człowiekiem. Budowanie wspólnoty parafialnej na Słowie Bożym jest budowaniem na skale, na trwałym fundamencie. Dokonuje się to podczas Liturgii Słowa, poprzez systematyczną katechizację i szeroko pojętą ewangelizację. Nie mniej ważne w komunii człowieka z Bogiem są sakramenty, szczególnie zaś Eucharystia. Przyjmowanie Chleba Eucharystycznego - Komunii św. jest najpełniejszą formą komunii z Bogiem” – czytamy w liście Prymasa. 

Metropolita gnieźnieński stwierdza dalej, że komunia z Bogiem oznacza także komunię małżeńską zrodzoną z sakramentu małżeństwa. Jak pisze, komunia małżeńska ma swoje korzenie najpierw w naturalnym uzupełnianiu się mężczyzny i kobiety. Małżonkowie „wzajemnie się oddają i przyjmują” (KDK 48) w sposób dla siebie właściwy, wynikający z naturalnej odmienności płci. 

„Nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska. Jan Paweł II określał wspólnotę małżeńską jako communio personarum - wspólnotę osób. Komunia małżeńska stanowi fundament szerszej komunii rodziny: rodziców i dzieci, braci i sióstr, domowników i innych krewnych. Proces budowania w małżeństwie i rodzinie communio personarum jest zadaniem obejmującym całe życie, nierzadko trudnym, wymagającym odpowiedzialności, ale zawsze ubogacającym i uszczęśliwiającym wszystkich członków rodziny” – pisze hierarcha. 

Wskazuje także na trzeci wyraz komunii z Bogiem – modlitwę. Jak tłumaczy, wśród wielu form modlitwy jedną z ważniejszych jest modlitwa codzienna, przyjmująca najczęściej formę pacierza. Modlitwa ta jest potrzebna każdej wierzącej osobie i stanowi punkt wyjścia komunii z Bogiem. Bardzo ważna jest także modlitwa różańcowa, która „w swej prostocie i głębi pozostaje również w obecnym tysiącleciu modlitwą o wielkim znaczeniu, przynoszącą owoce świętości i jednoczenia się z Bogiem”. 

Na koniec metropolita gnieźnieński wyraża nadzieję, że tematyka rozpoczynającego się roku duszpasterskiego zostanie omówiona w poszczególnych parafiach w ramach spotkań z Parafialną Radą Duszpasterską, katechetami i członkami wspólnot i grup apostolskich. Zachęca również każdą wspólnotę parafialną do wypracowania konkretnych inicjatyw duszpasterskich, które byłyby konsekwentnie realizowane w parafii przez cały rok.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADWENT, PRYMAS

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
wiecej »