Do owocnego przeżycia Adwentu w komunii z Bogiem oraz nieustannego pogłębiania braterskich więzi zachęca wiernych prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście na rozpoczynający się Adwent i nowy rok liturgiczny. List będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w najbliższą niedzielę, 28 listopada.
W swoim słowie metropolita gnieźnieński przypomina, że w pierwszą niedzielę Adwentu, będącą jednocześnie początkiem nowego roku liturgicznego, rozpoczyna się realizacja trzyletniego Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce, któremu przyświeca motto „Kościół domem i szkołą komunii” zaczerpnięte z Listu apostolskiego Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”. W pierwszym roku realizacji tego programu w centrum uwagi jest komunia z Bogiem.
„Komunia z Bogiem oznacza uczestnictwo w życiu Bożym poprzez Słowo Boże i sakramenty, zwłaszcza Eucharystię. Ta komunia dokonuje się przede wszystkim w parafii; to właśnie wspólnota parafialna jest miejscem, w którym poprzez głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów dokonuje się zjednoczenie z Bogiem” – pisze w liście abp Kowalczyk.
Podkreśla również, że każdy wierzący potrzebuje otwarcia się na Słowo Boże, jest ono bowiem tym, co podtrzymuje i przenika całe życie człowieka.
„Bez Słowa Bożego trudno wyobrazić sobie komunię z Bogiem i drugim człowiekiem. Budowanie wspólnoty parafialnej na Słowie Bożym jest budowaniem na skale, na trwałym fundamencie. Dokonuje się to podczas Liturgii Słowa, poprzez systematyczną katechizację i szeroko pojętą ewangelizację. Nie mniej ważne w komunii człowieka z Bogiem są sakramenty, szczególnie zaś Eucharystia. Przyjmowanie Chleba Eucharystycznego - Komunii św. jest najpełniejszą formą komunii z Bogiem” – czytamy w liście Prymasa.
Metropolita gnieźnieński stwierdza dalej, że komunia z Bogiem oznacza także komunię małżeńską zrodzoną z sakramentu małżeństwa. Jak pisze, komunia małżeńska ma swoje korzenie najpierw w naturalnym uzupełnianiu się mężczyzny i kobiety. Małżonkowie „wzajemnie się oddają i przyjmują” (KDK 48) w sposób dla siebie właściwy, wynikający z naturalnej odmienności płci.
„Nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska. Jan Paweł II określał wspólnotę małżeńską jako communio personarum - wspólnotę osób. Komunia małżeńska stanowi fundament szerszej komunii rodziny: rodziców i dzieci, braci i sióstr, domowników i innych krewnych. Proces budowania w małżeństwie i rodzinie communio personarum jest zadaniem obejmującym całe życie, nierzadko trudnym, wymagającym odpowiedzialności, ale zawsze ubogacającym i uszczęśliwiającym wszystkich członków rodziny” – pisze hierarcha.
Wskazuje także na trzeci wyraz komunii z Bogiem – modlitwę. Jak tłumaczy, wśród wielu form modlitwy jedną z ważniejszych jest modlitwa codzienna, przyjmująca najczęściej formę pacierza. Modlitwa ta jest potrzebna każdej wierzącej osobie i stanowi punkt wyjścia komunii z Bogiem. Bardzo ważna jest także modlitwa różańcowa, która „w swej prostocie i głębi pozostaje również w obecnym tysiącleciu modlitwą o wielkim znaczeniu, przynoszącą owoce świętości i jednoczenia się z Bogiem”.
Na koniec metropolita gnieźnieński wyraża nadzieję, że tematyka rozpoczynającego się roku duszpasterskiego zostanie omówiona w poszczególnych parafiach w ramach spotkań z Parafialną Radą Duszpasterską, katechetami i członkami wspólnot i grup apostolskich. Zachęca również każdą wspólnotę parafialną do wypracowania konkretnych inicjatyw duszpasterskich, które byłyby konsekwentnie realizowane w parafii przez cały rok.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.