Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego przed 25 laty bp. Czesława Domina. Na Mszy obecni byli jego krewni - siostra Irena oraz jej syn i córka z rodzinami.
Ponad podziałami
W swojej działalności bp Domin unikał angażowania się w bieżące problemy polityczno-społeczne. - Jego "polityką" była caritas, pomoc charytatywna, troska o człowieka potrzebującego. Wokół tego zadania i wezwania gromadził ludzi różnych wyznań i światopoglądów, a nawet partii - podkreślił metropolita katowicki, nazywając bp. Domina człowiekiem miłości.
Dzięki pieniądzom i innym środkom uzyskanym od sprzymierzeńców z kraju i zagranicy udało mu się zrealizować wiele projektów charytatywnych. Dzięki pomocy papieża Jana Pawła II Komisja Charytatywna kupowała nowoczesny sprzęt medyczny i leki dla szpitali w Polsce.
Nowe wyzwanie
Po 22 latach posługi biskupa pomocniczego w Katowicach 1 lutego 1992 r. bp Domin został mianowany biskupem diecezjalnym w Koszalinie. W nowym miejscu kontynuował swoje zaangażowanie charytatywne. Jak zauważył w homilii abp Skworc, wiele jego inicjatyw było odpowiedzią na ówczesne potrzeby społeczne.
W obliczu braku wypracowanej przez państwo reformy rolnictwa i wobec problemów, przed którymi stawali robotnicy likwidowanych Państwowych Gospodarstw Rolnych, nowy biskup koszaliński proponował inicjatywy, mające przełamać niechęć byłych pracowników PGR-ów do działania. Arcybiskup Skworc przypomniał m.in. o akcji "Koza żywicielka". - Każda potrzebująca rodzina miała stać się właścicielem tego mało wybrednego i łatwego w hodowli zwierzęcia, by dostarczało rodzinie mleka. Założył też gospodarstwo rolne Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej "Carol".
Zaledwie kilka lat pasterzowania na Pomorzu zaowocowało wieloma dziełami, które - jak twierdzi metropolita katowicki - tamtejsza diecezja wciąż zachowuje w pamięci. - Biskup Domin był jednak przede wszystkim pasterzem, zatroskanym o owce, którym starał się służyć jak najofiarniej - podsumował arcybiskup.
Mszę św. koncelebrowali abp senior Damian Zimoń, biskupi pomocniczy Marek Szkudło, Adam Wodarczyk i Grzegorz Olszowski oraz prezbiterzy związani z instytucjami archidiecezji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.