Korowód szopek, śpiewanie kolęd, koncerty pastorałek, pochód 100 Mikołajów – to wydarzenia towarzyszące Targom Bożonarodzeniowym, które zostaną otwarte 27 listopada na Rynku Głównym w Krakowie. Do miasta przybędzie także Mikołaj z Laponii, który wręczy paczki dzieciom z domów dziecka. Targi potrwają do 26 grudnia.
Każdy, kto odwiedzi krakowski Rynek w sobotnie południe, będzie mógł wysłuchać legendy o Św. Mikołaju w wykonaniu Fundacji Polonia Celeberrima. Tego samego dnia, od rana, dzieci będą pisały listy do Św. Mikołaja, które ok. godz. 16.00 „polecą do nieba”.
Natomiast 2 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. W tym dniu także ok. godz. 12 Korowód Szkopek ruszy w stronę Rynku Głównego, na estradę Targów. Potem odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Kolejnego dnia przez Kraków przejdzie pochód około 100 Mikołajów organizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Święci Mikołaje wyruszą z placu Jana Matejki odwiedzając m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika, Mikołaja Zyblikiewicza oraz restaurację Mikołaja Wierzynka.
Około godz. 18.00 pochód zatrzyma się pod Urzędem Miasta Krakowa, gdzie powita św. Mikołaja z Laponii, który przybędzie do Krakowa w asyście ok. 250 motocyklistów w strojach mikołajowych. 5 grudnia wjadą oni na Rynek Główny - asystując św. Mikołajowi, który wręczy paczki dzieciom z domów dziecka, w tym również podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
Podczas Targów zaplanowano także „Jasełka według Lucjana Rydla” – w wykonaniu grupy teatralnej „ADALEX”. Będzie też okazja, by 19 grudnia o godz. 17 wspólnie z artystami z „Loch Camelot” zaśpiewać kolędy i zobaczyć Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. piętnastu amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotykają się 21 grudnia o godz. 14.30 pod krakowskim Barbakanem. Następnie uczestnicy korowodu przejdą na Rynek, gdzie odbędzie się śpiewanie kolęd.
„W tym roku na krakowskim Rynku ustawionych zostanie ok. 55 kiosków handlowych. Będzie można skosztować świątecznych produktów, kupić ozdoby choinkowe, świąteczne stroiki, a także wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię i różne pamiątki. Nie zabraknie świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy pierniki” – zachęcają krakowscy kupcy.
Organizowane w okresie Adwentu Targi Bożonarodzeniowe to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Ich tradycja powstała przed II Wojną Światową. Wydarzenie to wpisało się już na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń i cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających go turystów z Polski i zagranicy.
Organizatorem imprezy jest Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z o.o.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.