Gdańska policja szuka sprawcy kradzieży części Pomnika Tatara RP, odsłoniętego w ostatni czwartek w Parku Oruńskim przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Straty oszacowano na 50 tys zł.
Jak poinformowała w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Michalewska, skradziona została, wykonana z brązu, górna część buńczuka (drzewiec zakończony kulą lub grotem, stanowiący symbol władzy tureckiej oraz wojskach tatarskich i kozackich - PAP), trzymana przez tatarskiego jeźdźca. Zabrany element ma długość ok. 1,5 metra i waży 250 kg.
O braku części monumentu policja została powiadomiona przez spacerowicza w sobotę rano. Policja przeszukała okoliczny teren, zarządzono także sprawdzenie skupów złomu.
Pomnik Tatara przedstawia naturalnej wielkości ułana tatarskiego w stroju z 1920 r. na koniu. Monument stanął w Parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Centrum było pomysłodawcą ustawienia pomnika. W uroczystości jego odsłonięcia wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Nie mamy o nich żadnych informacji, a wy niczego nie robicie - wykrzykiwały.
Nowe pojawienie się wirusa i stan epidemii ogłoszono w zeszłym tygodniu.
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.
8-letni Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała.