Reklama

Węgry: Debata o wierze przed Kongresem Eucharystycznym

Miała ona charakter ekumeniczny i międzyreligijny.

Reklama

„Wiara, nauka, społeczeństwo” – to temat radiowej debaty z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii oraz naukowców w perspektywie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Celem tego wydarzenia, które odbędzie się w stolicy Węgier w dniach od 5 do 12 września, jest spotkanie z Jezusem Chrystusem, okazanie chrześcijańskiej miłości światu i rozwinięcie żywego dialogu między narodami i religiami. W radiowym studiu Prymas Węgier Péter Erdö spotkał się ze ważnymi przedstawicielami świata religii i nauki. Obecni byli m.in. bp Zoltán Balog, przewodniczący Synodu Węgierskiego Kościoła Reformowanego, Slomó Köves, starszy rabin Zjednoczonej Węgierskiej Wspólnoty Żydowskiej (EMIH) i Szilveszter E. Vizi, neurobiolog, oraz były prezes Węgierskiej Akademii Nauk.

Wcześniej, właśnie z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie zaplanowano konferencję, podczas której miejscowi i zagraniczni przedstawiciele świata naukowego mieli podzielić się przemyśleniami na temat wiary, nauki i ich skutków społecznych. Wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zaproszeni prelegenci przesłali jednak swoje przemyślenia na piśmie. Tak narodziła się książka pt. „Wiara, nauka, społeczeństwo”.

Hasłem przewodnim publikacji jest Eucharystia, jednak przyrodnicy i socjologowie, prawnicy i teologowie poruszyli w niej szeroki zakres tematów, m.in.: czy istnienie nieskończonego Boga można udowodnić za pomocą dowodów naukowych, czy istnieje pomost między duchem a materią, wiarą i rozumem, światem zjawiskowym i światem transcendentnym? Czy pandemia jest karą boską? Mimo bogactwa treści w niej zawartych, książka wskazuje na jeden ważny kierunek: znaczenie słuchania, poznawania się, dialogu, wiary i wspólnego myślenia o naszym świecie, razem z wierzącymi i niewierzącymi, wyznawcami różnych religii i przedstawicielami rozmaitych dyscyplin naukowych.

Uczestnicy okrągłego stołu w studiu radiowym starali się odpowiedzieć na te same pytania, szukali punktów, które stanowią pomost pomiędzy ludźmi różnych religii i odmiennych systemów myślowych. Wspólnym mianownikiem debaty okazało się stwierdzenie, że w poznawaniu świata i w poszukiwaniu prawdy, wiara i nauka idą w parze. Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że zapomnienie o którejkolwiek z nich wyrządzało ludzkości zawsze wiele szkód.

Była również mowa o pandemii. Jeden z uczestników Zoltán Balog porównał pandemię z biblijną historią Wieży Babel: obie mają globalny wpływ i pokazują rodzaj boskiej pedagogiki –przypominają nam, że nadszedł czas, aby zatrzymać się i zobaczyć, gdzie są nasze granice. Kardynał Péter Erdö, prymas Węgier przypomniał, że w historii ludzkości wielkie epidemie zawsze były przełomem kulturowo-historycznym. Kamienie milowe nie wynikały z tego, że ludzie uczyli się czegoś z tej trudnej lekcji, ale z konsekwencji samego wydarzenia. Péter Erdő oczekuje, że obecny kryzys również wiele nas nauczy – przypomni ludziom, co jest naprawdę wartościowe i istotne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama