Około trzech tysięcy więźniów może pomóc przy odśnieżaniu polskich miast. Służba więzienna czeka na sygnały od samorządowców - powiedział w środę w Radomiu minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że więźniowie i funkcjonariusze służby więziennej są gotowi wesprzeć samorządy przy odśnieżaniu miast. "Łącznie w tej chwili w gotowości jest 3 tys. więźniów. Tylko wczoraj pracowało ich 700 w całym kraju" - podkreślił Kwiatkowski.
Minister zaapelował do samorządowców w całej Polsce, by skorzystali z tego rodzaju wsparcia. "Kilka tysięcy osadzonych jest w każdej chwili w gotowości, żeby złapać szufle, łopaty i walczyć ze śniegiem, tam gdzie jest tylko taka potrzeba" - mówił. Dodał, że transport i nadzór nad więźniami w czasie pracy zapewnią funkcjonariusze SW.
Minister zauważył, że każdy z więźniów składa dobrowolną deklarację, że chce w takich pracach uczestniczyć.
"Ci, którzy zrobili krzywdę w którymś momencie społeczeństwu, weszli w kolizję z prawem, niech odpracują swoje winy. Nie ma lepszej metody resocjalizacji niż praca" - zaznaczył Kwiatkowski.
Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że więźniowie pomagali także m.in. podczas powodzi. "Były dni, że przy umacnianiu wałów jednego dnia pracowało nawet 5 tys. osadzonych. Marzy mi się, żeby także wiele tysięcy pracowało przy odśnieżaniu" - dodał Kwiatkowski. (PAP)
ilp/ pz/ gma/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.