Reklama

Maraton Pisania Listów

Listem w obronie chińskiej obrończyni praw człowieka, napisanym przez europosłankę Różę Thun, zainicjowana została w sobotę w Krakowie akcja Amnesty International pisania listów w obronie więźniów sumienia i ofiar łamania praw człowieka.

Reklama

Róża Thun wysłała list w obronie chińskiej działaczki Mao Hengfeng - matki trójki dzieci, wielokrotnie aresztowanej i torturowanej w Chinach za swoje działania na rzecz praw kobiet, oraz w obronie 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku.

Organizatorzy z krakowskiego oddziału Amnesty International zapowiadają, że podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów, odbywającego się w dniach 11-12 grudnia, będą chcieli pobić zeszłoroczny rekord 2 tys. listów.

Jest to możliwe, ponieważ "na starcie" maraton zasiliło tysiąc listów napisanych przez uczniów dwóch krakowskich liceów - nr 20 i nr 2.

"Tak naprawdę pobicie rekordu nie jest naszym celem, a jedynie symbolem, poprzez który chcemy, żeby świat zauważył pewne problemy" - powiedział PAP Oskar Patnaik z krakowskiego oddziału Amnesty International.

Symboliczny charakter akcji podkreślała również europosłanka Róża Thun. "Te listy to jest symbol. Musimy pamiętać, że prawa człowieka to jest sprawa bardzo krucha i musimy o niej pamiętać. Apeluje o to do wszystkich i do siebie" - powiedziała Róża Thun. Podziękowała działaczom z AI za pomaganie w "poruszaniu sumień obywateli krajów demokratycznych", którym "żyje się łatwiej".

Pisanie listów odbywa się w sobotę do północy w pięciu krakowskich lokalach i Galerii Lamelli; w niedzielę od godz. 10 do 17.

Chętni mogą pisać listy w 16 wybranych sprawach. Jak informują organizatorzy, są to najbardziej pilne i aktualne przypadki, w których łamane są prawa człowieka, wybrane przez międzynarodowe Amnesty International.

Są to m.in. przypadki katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów; szefa kampanii opozycyjnej Zjednoczonej Partii Demokratycznej w Gambii Femi Petersa, który został aresztowany w czasie pokojowych demonstracji zorganizowanych przez jego partię w październiku 2009 roku i odsiaduje wyrok roku więzienia w trudnych warunkach.

Listy będą pisane także w obronie działaczy społecznych z Meksyku i Gwatemali, więźniów z Rosji, Tunezji i Iraku, opozycjonistów z Chin, Birmy, Senegalu i Gambii.

Maraton odbywa się zawsze w weekend wypadający blisko 10 grudnia, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Pierwszy Maraton Pisania Listów odbył się w 2001 r. w Polsce. Obecnie organizują go sekcje AI na całym świecie. W 2009 r. akcja odbyła się w 50 krajach. W zeszłym roku w ramach maratonu na całym świecie wysłano 730 tys. listów, z tego ponad 100 tys. powstało w Polsce.

"W naszym kraju akcja odbyła się jednocześnie w około 170 miejscach. W tym roku będzie ich około 200" - informowała podczas konferencji prasowej poprzedzającej Maraton rzeczniczka prasowa Amnesty International Aleksandra Minkiewicz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama