Senat we wtorek po godz. 15 rozpoczął czterodniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. nowelizacją ustawy ograniczającej finansowanie partii politycznych oraz kodeksem wyborczym, zawierającym przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów.
Senatorowie we wtorek wieczorem prawdopodobnie zajmą się przepisami dotyczącymi ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Chodzi o zamrożenie waloryzacji subwencji dla partii od 1 stycznia 2011 roku.
Pierwotnie projekt noweli autorstwa PO zakładał także ograniczenie o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych w latach 2012-2013, jednak Sejm nie zgodził się na to. Tuż po przegranym przez PO głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie Platforma będzie chciała przywrócić rozwiązania ustawowe, które radykalnie ograniczą finansowanie partii politycznych.
W ubiegłym tygodniu senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się za ponownym wprowadzeniem do ustawy zapisu ograniczającego o 50 proc. budżetową subwencję dla partii. Jak tłumaczyli senatorowie PO, celem poprawki jest ograniczenie o połowę dotacji na partie polityczne już od 1 stycznia 2011 roku i dotyczy wszystkich partii, które mają prawo do korzystania z takich dotacji - także tych, które nie znalazły się w parlamencie, a osiągnęły co najmniej 3-proc. próg w wyborach.
Inną poprawkę zgłosił także senator PO Jan Rulewski, który zasiada w senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Poprawka przewiduje zmniejszenie o 25 proc. przysługującej partiom subwencji. Rulewski chce też, aby partie mogły się dodatkowo samoograniczać, czyli wnioskować o subwencję w jeszcze niższej kwocie. Jak zaznaczył, ta propozycja jest jego własnym pomysłem i nie była konsultowana z prezydium klubu PO.
Senatorowie we wtorek zajmą się także nowelą ustawy o finansach publicznych, która przewiduje m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB oraz wprowadza też tzw. regułę wydatkową ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa.
W środę przewidziana jest debata nad kodeksem wyborczym, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów - obecnie znajdujące się w poszczególnych ordynacjach wyborczych. W kodeksie znalazły się także nowe rozwiązania, tj. możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych oraz możliwość głosowania korespondencyjnego dla Polaków przebywających za granicą.
W porządku obrad Senatu są też zmiany w ordynacji wyborczej wprowadzające 35-proc. kwoty na listach wyborczych dla kobiet. Nowe przepisy zobowiązują komitety wyborcze, aby na listach w wyborach samorządowych oraz do Sejmu i PE znajdowało się nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.