„Życiu rodzinnemu w komunii z Bogiem” poświęcony jest list pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny. W tym roku przypada ona już 26 grudnia. Biskupi wyjaśniają w nim, czym jest więź z Bogiem, przypominają zasady przystępowania do Komunii św. oraz apelują aby niedziela była „dniem należącym do Pana”.
Przesłanie biskupów wpisuje się w tegoroczny program duszpasterski Kościoła w Polsce. Zachęcają oni wiernych, aby „czynili Kościół domem i szkołą komunii”. Wyjaśniają, że owa komunia z Bogiem to szczególna więź z nim, „najściślejsze zjednoczenie, jakie można sobie wyobrazić”. Podkreślają też, „komunia z Bogiem rozwija się i pogłębia przez codzienną modlitwę indywidualną, małżeńską i rodzinną. Karmi się medytacją Słowa Bożego i adoracją Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Budzi tęsknotę za jak najczęstszym przystępowaniem do Komunii świętej”.
Biskupi wyjaśniają, iż „przystępowanie do Komunii świętej nie jest i nie może być praktyką oderwaną od życia – od tego co myślimy, mówimy, jakie są nasze przekonania i czyny”. Podkreślają, że „przystępowanie do Komunii świętej to kwestia uczciwości wobec Boga”. Episkopat zarazem przypomina, iż „każdy katolik, który odrzuca prawo Boże, winien się nawrócić. Inaczej jego przystępowanie do Komunii świętej jest świętokradztwem”.
Nikt wewnętrznie uczciwy nie może wybierać grzechu – piszą biskupi – a równocześnie twierdzić, że żyje w zjednoczeniu z Bogiem. Tym bardziej nie może z uporem demonstrować publicznie jedności z Ciałem Chrystusa, gdy odrzuca ewangeliczny styl myślenia i postępowania. W takim przypadku posiada błędnie ukształtowane sumienie i potrzebuje nawrócenia” – dodają.
Biskupi apelują też o to, by niedziela, była szczególnym czasem budowania komunii. „Niedziela winna być dniem należącym do Pana”. Nie można być prawdziwym małżeństwem, rodziną katolicką, bez udziału – czynnego i bezpośredniego – w niedzielnej Mszy św.
Zwracając się wprost do małżonków, biskupi podkreślają, iż „żyć w komunii małżeńskiej i rodzinnej to być otwartym na nowe życie, przyjmować je zawsze z miłością i tworzyć najlepsze warunki do rozwoju oraz wychowania dzieci”. Przypominają też, że „sakrament małżeństwa to o wiele więcej niż zalegalizowanie bycia razem na zasadach tego świata”.
List pasterski Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 26 grudnia.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.