Reklama

Trwa Europejskie Spotkanie Młodych

W trzecim dniu trwającego w Rotterdamie 33. Europejskiego Spotkania Młodych niewielkie grupy uczestników gościły w placówkach pomocowych na terenie miasta. Mogli tam przyjrzeć się sposobom pracy na rzecz potrzebujących.

Reklama

Dzień dla młodych Europejczyków przebywających na spotkaniu w Rotterdamie rozpoczął się od porannej modlitwy w parafiach. Następnie młodzi podzieleni na grupy rozważali kolejny fragment „Listu z Chile” brata Aloisa, przeora Wspólnoty z Taizé. W tym samym czasie niektóre grupy udały się do okolicznych instytucji działających na rzecz potrzebujących.

W północno-wschodnim Rotterdamie młodzi m.in. z Polski i Niemiec odwiedzili ośrodek dla bezdomnej młodzieży. Instytucję o nazwie Aïda, na zlecenie holenderskiego rządu, prowadzi tutejsza Armia Zbawienia.

Mogą tam zamieszkać bezdomni młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat. Przez rok lub dwa uczą się funkcjonować w społeczeństwie. Za pobyt w ośrodku trzeba zapłacić, ok. 250 euro miesięcznie, ale jeśli młodzi nie pracują a uczą się, mogą otrzymać rządowe stypendium.

Pomocą służą im przeszkoleni opiekunowie, którzy pomagają im w tak prozaicznych czynnościach jak pranie, gotowanie, sprzątanie czy regulowanie rachunków. Młodzi mogą również liczyć na wsparcie psychologiczne. Muszą jednak przestrzegać określonych zasad, jak choćby uczęszczanie do szkoły czy miejsca pracy, udział w comiesięcznych spotkaniach, dbanie o higienę i zdrowie. Jeśli zasady te zostaną dwukrotnie złamane, karą jest nakaz opuszczenia ośrodka.

W samym Rotterdamie na ulicach żyje ok. 4 tys. młodych bez dachu nad głową. Dzięki pobytowi w specjalnym ośrodku, po jego opuszczeniu, mogą otrzymać mieszkanie. Przez kolejne trzy miesiące mogą również liczyć na wsparcie psychologiczne.

Tego typu przedpołudniowe spotkania zorganizowano we wszystkich 150 parafiach Rotterdamu i okolic, na terenie których goszczą uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych. Podobne odbędą się także jutro.

Popołudnie młodzi spędzają już na terenie hal wystawowych Ahoy. Po posiłku i wspólnej modlitwie, rozpoczną się zajęcia warsztatowe. Podobnie jak dnia poprzedniego przygotowano ponad 30 spotkań tematycznych.

W wieczornej modlitwie natomiast uczestniczyć będą przedstawiciele różnych wyznań. Do Ahoy przybyć mają duchowni Kościoła katolickiego, Kościołów protestanckich, jak również Kościoła prawosławnego. Reprezentacja ta liczyć ma ok. 100 osób. Razem z młodymi uczestniczyć będą w ekumenicznej modlitwie. Na jej zakończenie przeor Wspólnoty z Taizé ogłosi nazwę miasta, w którym na przełomie 2011 i 2012 r. odbędzie się kolejne Europejskie Spotkanie Młodych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama